
Зустріч
09:47, 18 березня 2014 р.
Ярослав Грицак на Рівненщині: «Ви побачите падіння Росії»
Зустріч
Історик, публіцист, науковець, інтелектуал та просто харизматичний чоловік Ярослав Грицак 17 березня відвідав Національний університет «Острозька академія» з лекцією «Як подолати історію?». На цю тему пан Ярослав написав ще не видану книгу, де виклав свої думки про європейські цінності.
Переповнена зала, люди в очікуванні, і нарешті з’являється Ярослав Грицак:
- Будете у моєму віці – зрозумієте: перед такою великою аудиторією важко виступати, але приємно бачити стільки молодих людей. Особливо дівчат! (сміється).
Відомий історик показав глядачам презентацію та прочитав лекцію-дискусію на тему «Європейські цінності: урок для України»:
- За три -п’ять років я передбачив багато речей не тому, що я пророк, а тому, що можна відслідкувати методологію. В історії є логіка.
Пан Ярослав виокремлює три основні стовпи європейської цивілізації: християнські цінності, римське право та грецька демократія. Це все поширювали через гімназійну систему. В гімназіях вивчали грецьку мову, латину та богослів’я. Та Ярослав Грицак каже, що про це не можна говорити, як про суто європейські цінності, адже цінності – це те, що «можна рухати і виміряти». Лектор розповів публіці старий філософський анекдот:
- Коли англійця, француза і німця спитати, як виглядає верблюд, то кожен з них чинитиме так: англієць збере експедицію в Сахару, вполює там верблюда, зробить з нього чучело і поставить його у музеї; француз – вибереться на прогулянку, і, не побачивши там жодного верблюда, оголосить, що ніякого верблюда не існує, і це аморальна видумка англійців; німець, як справжній теоретик, зачиниться в кабінеті, і видумуватиме властивості та ознаки верблюда. Оце такий німецький випадок з анекдоту мені нагадують українські дискусії про стратегію розвитку України.
Грицак продемонстрував графік статистики найбагатших країн світу за 2000 рік, більшість із яких є демократичними:
- Коли російський Міністр освіти каже, що європейських цінностей не існує, то це нагадує мені байку Езопа «Про лисицю і виноград». Лисиці виноград завжди кислий, бо вона не може до нього дістати. А у нас має бути «стрибок жабки». Ми не бачимо, бо не туди дивимось.
Історик розповів про американського соціолога Рональда Інґлхарта, який придумав питання на визначення цінностей для людини: це має бути те, через що ви будете готові не поспати добу чи дві, витратити свій вільний час, гроші або навіть віддати життя:
- А коли нас назвуть «хохлами», то ми не лише одну ніч не поспимо, правда?
Коли пан Ярослав почув академічний дзвінок на заняття - серенаду Моцарта, то здивувався і запитав у студентів:
- А у вас тут Вагнер «Політ Валькірії» не грає? Чи на екзамен тільки? (сміється).
Ярослав Грицак поділився зі своїми передбаченнями та надіями на молоде покоління, яке має «перестрибнути»:
- Ви –ровесники незалежності, які забезпечують ці цінності, і тому тут варіант Путіна чи Лукашенка не пройде. В Україні нарешті стався розрив поколінь: різниця між вами і батьками не в роках, а в цінностях. Я не збираюсь вас хвалити, щоб ви не зіпсувались.
Та історик наголошує і на негативній рисі молоді – прихильність до корупції, «адже ви не знаєте іншого життя, ви – «продукт такої освіти і такого життя». Грицак вважає, що саме це покоління має змінити країну тоді, коли прийде до влади – через років так 20-25:
- Коли вам буде по років так 40-45, і ви будете ректорами і Президентом, то тоді ви зробите іншу країну. Звісно, якщо не виїдете і не дасте себе скорумпувати.
Пан Грицак виокремлює три уроки для України: потреба приходу до влади реформаторів з прагненням міняти країну; чіткий план дій та зміна цінностей через систему освіти та мас-медіа. Ярослав Йосипович говорить, що у всіх політиків завжди «питають» три сторінки стратегії, а їх ні в кого немає, і якщо ви хочете робити реформи, то маєте «заморозити історію», відкинути її, не рухати, а якщо і рухати – то дуже обережно.
На запитання студента-культуролога – Святослава Попова, про роль зв’язків у світі і те, чи це суто негативне явище, Ярослав Грицак відповів:
- Вся суть у масштабі. Одне діло випити з кумом пива, а інше – зробити кума ректором університету. Ви маєте вступати у ВНЗ тому, що отримаєте гарний диплом, а не тому, що у вас там знайомі.
Наприкінці Ярослав Грицак сказав речення, яке викликало масову ейфорію у всіх присутніх:
- Готовий посперечатись з вами на пляшку коньяку, або навіть на цілий ящик, що ви побачите падіння Росії.
Фотозвіт із події Ви можете переглянути, перейшовши за посиланням: http://www.0362.ua/photo/83
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:39
Вчора
15:05
Вчора
14:11
Вчора
Оголошення
10:00, 29 квітня
13:43, Вчора
13:42, Вчора
15:49, 5 травня 2023 р.
12:43, 7 травня
live comments feed...