11:03, 21 жовтня 2013 р.
У Рівному Мустафа Найєм показав скандальний фільм про Януковича
Хто не пам’ятає відому на всю Україну фразу нашого палко улюбленого президента Віктора Януковича: «Я вам не завидую», яка адресувалася саме Мустафі Найєму.
Вчора Мустафа приїхав до Рівного в якості лектора на запрошення громадської організації «Молодь діє».
Разом з тим, спільно із журналісткою Наталією Соколенко вони презентували заборонений в кількох містах документальний фільм-альманах «Відкритий доступ».
Власне, стрічка набула великого резонансу, а тому в усіх містах країни вона зустріла опір – десь вимикали освітлення, десь кидали димові шашки. Втім, Мустафа та Наталія щиро вірили, що у Рівному бойкоту не трапиться…
…так і сталося – фільм продемонстрували без ексцесів.
Перед показом творці кіно коротко анонсували про що ж розповідає фільм.
- Ми всі звикли до певної такої динаміки – відеокліпи, сюжети ТСН, коли все швидко змінюється. Але це документальний фільм. На жаль, в нас на телебаченні небагато документального кіно, а в кінотеатрах його практично немає, на відміну від сусідньої Польщі чи Німеччини, - розповідає Наталія Соколенко.
Червоною лінією повз сюжет фільму проходить прийняття закону «Про публічну інформацію» в травні 2011 року, який вагомо змінив не лише життя журналістів, а й усіх українців.
Стрічка складається із п’яти новел – над нею працювали п’ять різних режисерів. Перша частина фільму присвячена «Межигір’ю» (автор – Володимир Тихий) – всі інші жодногостосунку до журналістського розслідування не мають. «Афганець» (автор - Дмитро Коновалов), «Школа» (автор – Сергій Андрушко), «Дім з химерами» (автор – Жанна Довгіч), «У кутку» (автор - Дмитро Тяжлов).
Автори кіно наголошують, що це реальні життєві ситуації – це звичайні люди, які добивалися своїх прав без допомоги ЗМІ, використовуючи цей закон.
Так, у фільмі йдеться про ветерана Афганської війни, який не може вже 21 рік отримати житло, селище Ромодан на Полтавщині, де влада «без суду і слідства» закриває місцеву школу, професора математичних наук, який відстоює у суді право на існуванняпам’ятки архітектури, борючись із Київрадою тощо.
Тобто це унікальні, але далеко не поодинокі випадки беззаконня та свавілля влади в нашій країні.
Між тим, закон «Про публічну інформацію» хоч на йоту, але полегшив життя українцям. Він дає можливість громадянам мати важелі впливу на чиновників. Відтепер ми можемо дізнаватися ті, відомості, які стосуються життя чиновників – звідки у них такі дорогі машини, як вони годуються, за рахунок чого зустрічають іноземні делегації, в кого які помічники – прізвища цих людей, які кошти вони витрачають.
Знати як діяти, як протистояти режиму повинен кожен, впевнені Мустафа та Наталія.
- Ця вся інформація стала публічною і ми сподіваємося, що дедалі вона буде більш і більш прозорою. І коли-небудь це буде надбання всієї держави, - додає Мустафа Найєм.
Після показу відбулося обговорення кінопродукту.
– Це настільки цікаво, коли ви бачите трансформацію звичайної людини, звичайного населеного пункту. Просто люди повірили, що так можна робити. ми намагалися зробити фільм веселим. Але воно вийшло так як вийшло – і мені це дуже подобається, - ділитьсяМустафа Найєм.
Понад те, автори «Відкритого доступу» хочуть донести людям, що вони в силі досягати справедливості, впливаючи на владу – як місцеву так і державну. А отримувати інформацію, яка до цього була недоступною має право будь-який мешканець країни.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
12:08, 12 грудня
15:49, 5 травня 2023 р.
live comments feed...