• Головна
  • Що треба знати про курс валют в Україні сьогодні
Новини компаній
13:30, 22 квітня

Що треба знати про курс валют в Україні сьогодні

Новини компаній

Курс валют — це те, скільки гривень потрібно віддати за іноземну валюту. Звучить просто, але за цим стоїть ціла система, яка впливає на економіку, бізнес і навіть наші щоденні витрати. Видання Finteco більше знає про те, як встановлюється курс валют, на що він впливає та які зміни відбулися у процесі його регулювання після 24 лютого 2022 року.

Курс валют в банках України: хто і як його визначає

В Україні існує два варіанти формування курсу:

  • Плаваючий — коли все вирішує ринок. Курс долара НБУ змінюється залежно від того, як активно люди купують чи продають валюту.
  • Фіксований — коли НБУ сам вирішує, скільки має коштувати, скажімо, долар.

Навіщо це знати? Бо:

  • Курс впливає на те, скільки потрібно заплатити за переказ грошей за кордон.
  • Бізнесмени укладають контракти, орієнтуючись на нього.
  • Можна вигідніше купити щось з-за кордону або подорожувати, якщо стежите за курсом.

Хто вирішує, який сьогодні курс валют у банках

Кожен банк сам встановлює, за яким курсом купуватиме і продаватиме валюту. Є загальні орієнтири, але повного єдиного курсу для всіх не існує. Часто використовується "валютний коридор" — це такий дозволений діапазон коливань курсу.

Щоб курс не "стрибав", НБУ може втрутитися: купити або продати валюту на ринку. Так банк стримує коливання і поповнює запаси валюти. А якщо державі терміново потрібні долари — НБУ може продати їх за ринковим курсом прямо з резервів.

Як змінювався курс НБУ під час війни

До війни в Україні діяв плаваючий курс — тобто курс валюти визначався попитом і пропозицією. Але з початком повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року НБУ зафіксував курс гривні на рівні 29,25 грн/дол.

Це рішення було тимчасовим — щоби втримати економіку під час шоку. Після стабілізації планували повернутися до вільного курсу, але поступово, знімаючи обмеження.

У березні 2022 року НБУ збільшив ліміт на зняття готівкової валюти та обмежив вивезення понад 10 тис. євро за кордон. У липні того ж року курс офіційно зріс до 36,57 грн за долар.

В серпні 2023 року громадянам вперше дозволили купувати валюту онлайн — до 50 тис. грн на місяць у межах одного банку. А у 2024-му ліміт на безготівкову купівлю з розміщенням на депозит також збільшили вдвічі — до 200 тис. грн.

А з кінця липня 2024 року обмінники більше не мають права показувати курси валют на зовнішніх табло — це зробили для уникнення паніки на ринку.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...