
Новини компаній
17:00, 21 квітня
Від Дубліна до Волги: як варяги змінили Європу — читайте про це в книзі РВВ
Новини компаній
Захопливі рейди, морські пригоди, бої... Але що залишалося після вікінгів, коли стихав гуркіт битв? Укріплення. Поселення. Торгові пункти. Міста. Саме про це розповідає нова книга історика Олександра Бондаря — «Міста та фортеці вікінгів: від Ірландії до Волги». Ми поспілкувалися з автором про логіку, з якою будували ці фортеці, та вплив вікінгів на міську інфраструктуру Середньовіччя.

Що було головним у виборі місця для вікінгського укріплення — стратегія чи торгівля?
Тут, дещо треба розібратися з поняттями, тому що укріплення це поняття досить умовне. Були, накриклад суто фортеці, такі як Оденсе, Фюркат. Зрозуміло, що їх місце обиралося так, що б можна було швидко перекинути зібрані там війська на ту чи іншу потрібну територі. А були укріплені міста ну або ж протоміські центри: Бірка, Хедебю, Йорк, Волін, або ж та сама Шестовиця. Вони знаходилися на торгових шляхах і могли виконувати адміністративні функції. Тому кожен такий населений пункт його виникнення, розвиток і занепад, слід розглядати окремо. Універсальної формули тут не існує, хоча і є схожі елементи.
Чи можна сказати, що вікінги фактично створили перші "плани міст" у деяких регіонах?
Ну впринципі я б не говорив про прямо «плани міст», однак все ж цікаво, що міста в самій Скандинавії були досить «правильно» сплановані, мали плюс/мінус регулярну структуру вуличної забудови, мощені вулиці і.п. Інша справа укріплені табори, як вже згадувані Оденсе і Фюркат. Пізніше такий тип поселення назвуть «ідеальним містом» оскільки вони будувалися за здалегідь продуманим планом спільним для усіх укріплених поселень даного типу. Цікаво, що такою точнітю і плануванням до цього могли похвастстися хібащо архітектори давнього Риму.
Наскільки унікальними були їхні інженерні рішення порівняно з іншими народами того часу?
Чесно кажучи, нічого такого унікального в їх системах фортифікації не має. Певно, що з такого цікавого, це укріплені постійні й тимчасові табори. Під час набігів, вони навчилися створювати укріплені бази, що б убезпечити себе від рапотового нападу місцевих народів або ж своїх «колег». Так, наприклад, це були підковоподібні укріплення що двома кінцями упиралися у море, озеро або річку. За таким принципом були зроблені укріплені табори в Рептоні, Шубері, Рет Морі. Однак, одночасно точно также були збудовані і укріплення таких їхніх міст як Хедебю, Вісбю та міста на Балтиці – Волін, Трусо. Це була дійсно інженерна особливість їхньої фортифікаційної школи для тієї доби.
Які знахідки найбільше вас вразили під час роботи над книгою?
Ну, дивлячись що мати на увазі під словами «знахідка» і «вразили». Є такий населений пункт в Чернігівскій області як село Рогощі, у 1159 році згаданий у літописі як Оргощ. Там частково збереглися залишки фортеці збудованої у 10 столітті, явно не без участі скандинавів, про що свідчать знахідки з курганного могильника поряд з поселенням. Та і сама назва Оргощ, первно, походить від слова «гость», то б то з «купець, торговець», що займався міжнародною торгівлею, грубо кажучи. Такі «гості» згадуються вже в 9-10 століттях і серед них був, певно, значний скандинавський елемент. Вікінги/варяги прославилися не тільки як воїни, але й як торговці, що здійснювали міжнародні торгові операції.
Цікаво було також вивчати і порівнювати інженерні рішення вікінгів на заході з тими, що я особисто досліджував на пам’ятках на території України.
Чому, на вашу думку, ця тема була раніше недостатньо висвітлена в літературі?
Ну, чесно кажучи, я б не сказав, що дана тема була недостатньо висвітленою. Історія «епохи вікінгів» вже більше століття постійно на слуху. Над її різними аспектами працюють тисячі дослідників по усього світу. Тут скоріше справа в тому, що праці сторювалися по окремим регіонам. Є звісно класичні праці таких дослідників як Арбман, Сойєр, Роесдаль, Джонс, Кларк, Амброзіані – де зібрано максимально і стисло головні розділи з історії «епохи вікінгів», серед них і ті, що присвячені фортифікації та містобудуванню. Однак, постійно з’являються нові матеріали. І от просто захотілося систематизувати і проілюструвати в науково-популярній формі свої знання з даного періоду для української аудиторії.
Вікінги вміли не лише воювати — вони будували простір, що пережив століття. Книгу «Міста та фортеці вікінгів» можна замовити вже зараз у попередньому продажі в книгарні РВВ.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:39
Вчора
16:38
Вчора
Оголошення
13:43, 9 травня
13:42, 9 травня
15:49, 5 травня 2023 р.
10:00, 29 квітня
11:36, 3 травня
26
live comments feed...