
10:58, 31 березня
Реформа фармринку: між здешевленням ліків та ризиком їх зникнення
В Україні відбувається реформа фармацевтичного ринку, яка має суттєво знизити ціни на ліки для пацієнтів. Після запропонованих змін у фармацевтичному регулюванні, на думку експертів, слід очікувати значні наслідки для економіки країни та для пацієнтів.
Подвійний удар: дефіцит ліків та зростання цін
Новий закон загрожує доступності ліків в Україні: через обмеження націнки до 8% імпортні препарати можуть зникнути з аптек.
Внаслідок цього пацієнти втратять доступ до важливих препаратів ("Фервекс", "Дипрелиф", "Фортеза", "Проспан", "Нимесил", "Дексалгин" тощо),
– зазначає директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Через обмеження 40% міжнародні виробники будуть змушені закрити українські офіси та перейти на прямі продажі, що призведе до втрати 600 мільйонів гривень податків та звуження асортименту ліків, підкреслюють представники галузі. Запровадження референтного ціноутворення змусить залишок компаній на ринку підвищити ціни на свої препарати на 40 – 50%. Причина такого зростання криється в глобальних стандартах ціноутворення фармкомпаній. Вони не можуть знизити ціни лише в одній країні, оскільки це вимагатиме перегляду вартості у всіх інших державах.
Раніше доступність імпортних препаратів забезпечувалась маркетинговими угодами зі спеціальними знижками від виробників. Заборона таких програм лояльності змусить аптеки працювати з мінімальною рентабельністю, адже маркетингові договори дозволяли компенсувати частину витрат.
"Діяльність підприємців, яких вважають причиною високих цін, насправді є джерелом постійного їх зниження. Вони створюють необхідні людям товари та послуги, збільшують пропозицію на ринку, що змушує ціни постійно знижуватися. При виникненні дефіциту певного продукту через збільшення попиту або зменшення пропозиції, ринок реагує підвищенням ціни. Як тільки пропозиція зростає та попит задовольняється, ціни знижуються, так працює ринок", – коментує співвласник "Нової пошти" Володимир Поперешнюк.
Що може очікувати пацієнтів
Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко теж зазначив, що нові регуляції фармринку можуть призвести до скорочення асортименту лікарських засобів в аптеках.
"Не виключено, що зникнення товарів з асортименту може бути ініціативою самих виробників, які не захочуть виробляти і відпускати ліки за новими цінами", – прокоментував міністр.
На думку експертів Європейської Бізнес Асоціації (ЕВА), замість зниження ціни на ліки нові законодавчі ініціативи створюють штучні бар'єри для постачальників медикаментів. Проблема доступності ліків потребує комплексного підходу, а не обмежувальних заходів, які в підсумку можуть призвести до фізичної відсутності необхідних препаратів на українському ринку.
Вихід міжнародних фармкомпаній та цінове регулювання призведе до зникнення важливих імпортних ліків. Найбільше постраждають пацієнти з хронічними хворобами, онкологією та аутоімунними розладами, які залежать від імпортних препаратів. З одного боку, держава не може компенсувати зростання цін, а з іншого – міжнародні компанії будуть змушені згорнути свої програми підтримки пацієнтів.
Без доступу до сучасних препаратів лікарям стане важко дотримуватись міжнародних протоколів лікування. Це суттєво знизить ефективність терапії, адже пацієнти втратять можливість отримувати найдієвіші препарати, які часто не мають вітчизняних аналогів.
Нові правила регулювання суперечать також директиві ЄС про вільну торгівлю ліками, зазначають експерти. Прагнучи до євроінтеграції, Україна приймає закони, які ставлять міжнародних виробників у невигідне становище та створюють штучні переваги для деяких українських компаній, що загрожує зниженням якості доступних ліків.
Прогнозовані наслідки для ринків
Експерти галузі застерігають, що через нові регулювання можуть взагалі закритися близько 5000 аптек протягом 4 – 7 місяців через неможливість компенсувати операційні витрати без маркетингових контрактів. І тоді проблема з доступністю ліків у віддалених регіонах тільки посилиться – особливо у малих містах, селах і прифронтових районах.
Через обмеження націнок та квотування поставок препаратів до 20% річних продажів, прогнозовані втрати прибутку можуть сягнути 3 мільярдів гривень, підкреслюють представники фармгалузі. Заборона маркетингових послуг, які складали 10% (17,5 млрд грн), призведе до 2,9 мільярда гривень втрат ПДВ.
Попри поширену думку про надприбутковість аптечного бізнесу, реальна рентабельність аптек становить лише . Формуючи ціну для споживача, аптеки включають витрати на оренду, зарплати та податки, залишаючи мінімальний простір для прибутку. Витрати аптек постійно зростають: електроенергія – на 38%, логістика та зарплати – на 12,7%.
Крім того, масове закриття аптек, застерігають експерти, може спричинити ланцюгову реакцію на ринку праці. Це призведе до скорочення понад 20 000 фармацевтів, а значить – до втрати 1,6 мільярда гривень від ПДФО та ЄСВ.
Альтернатива радикальним змінам
Гравці ринку та галузеві фахівці зазначають, що перш за все, варто зосередитись на регулюванні цін життєво необхідних ліків.
Щоб маркетингові договори, кредит-ноти та знижки обмежувалися виключно для препаратів з Національного переліку основних лікарських засобів. Для всіх інших ліків може діяти вільне ринкове ціноутворення для збереження здорової конкуренції.
Експерти також пропонують збільшити ПДВ на фармацевтичні препарати з 7% до 10%, спрямувавши додаткові 3% (приблизно 5 мільярдів гривень) на розширення програми реімбурсації "Доступні ліки". Такий підхід дозволить зберегти баланс між доступністю ліків та здоровою конкуренцією на ринку, одночасно забезпечуючи контроль цін на найважливіші препарати.
Експерти Американської торговельної палати в Україні (АСС) зазначають, що порушення законодавчих процедур та міжнародних стандартів можуть призвести до обмеження доступу пацієнтів до необхідних ліків, зниження інвестиційної привабливості галузі та підриву стабільності ринку. В умовах, коли країна потребує посилення, а не послаблення системи охорони здоров'я, такі непродумані кроки можуть мати довгострокові негативні наслідки для всього українського суспільства.
Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.
Джерело: health.24tv.ua
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
14:00
Вчора
Оголошення
11:47, 28 березня
15:49, 5 травня 2023 р.
11:22, 28 березня
8
11:32, 28 березня
10:29, 27 березня
live comments feed...