11:03, 18 червня
Грибок на нігтях: як виглядає та чи можливо вилікувати
- Грибок нігтів – поширена інфекція, що починається як біла або жовто-коричнева пляма під кінчиком нігтя.
- Причинами грибка є різні види грибків, а також травми нігтів, діабет, та імунодефіцитні стани.
- Симптоми грибка включають потовщення, знебарвлення, крихкість, неправильну форму нігтів, та неприємний запах.
- Лікування може включати пероральні протигрибкові препарати, лікарський лак для нігтів з циклопіроксом, або протигрибковий крем.
Грибок нігтів, або оніхомікоз, це поширена інфекція нігтів. Вона починається як біла або жовто-коричнева пляма під кінчиком нігтя. У міру розростання грибкової інфекції ніготь може знебарвлюватися, потовщуватись і кришитися біля краю.
Грибок може вражати кілька нігтів. Він виникає через безліч різних видів грибків, які живуть у навколишньому середовищі. Невеликі тріщини в нігті або шкірі можуть дозволити цим мікроорганізмам проникнути в ніготь і викликати інфекцію.
Чому виникає грибок нігтів
Оніхомікоз викликають:
- дерматофіти, такими як Trichophyton rubrum або Trichophyton interdigitale;
- грибки, серед яких Candida albicans;
- цвіль, наприклад Scopulariopsis brevicaulis.
Грибкова інфекція нігтів може виникнути у будь-якої людини. Деякі люди більш схильні до них, ніж інші, включаючи людей похилого віку та людей з наступними станами:
- травми нігтів;
- діабет;
- ослаблена імунна система;
- проблеми з кровообігом;
- стрижучий лишай на стопі.
Щоб зменшити ризик виникнення грибка нігтів, варто:
- тримати руки та ноги в чистоті та сухими;
- підстригати нігті вчасно;
- не ходити босоніж у роздягальнях чи громадських душових (наприклад, у спортзалі);
- не користуватись манікюрними ножицями разом з іншими людьми.
Симптоми грибка нігтів
На грибок нігтів вказують такі симптоми:
- нігті потовщені;
- знебарвлені;
- крихкі;
- неправильної форми;
- погано пахнуть.
Нігтьовий грибок може вражати нігті та на руках, але найчастіше він зустрічається на ногах.
Лікар може діагностувати грибкову інфекцію нігтів, оглянувши уражений ніготь та зібравши анамнез. Він також може взяти зріз нігтя, щоб відправити до лабораторії, де перевірять, чи є грибок.
Лікування грибка нігтів
Існує кілька видів препаратів, які використовують для лікування грибка нігтів.
Пероральні протигрибкові препарати використовують насамперед. Ці препарати допомагають новому нігтю рости без інфекції, поступово заміщаючи інфіковану частину. Зазвичай, приймати такі препарати потрібно щодня протягом 6 – 12 тижнів. Результат не видно, доки ніготь повністю не відросте.
Пероральні протигрибкові препарати можуть викликати побічні ефекти, такі як висипання та ураження печінки. Або вони можуть вступати у взаємодію з іншими рецептурними препаратами. Може знадобитися періодично здавати аналізи крові, щоб перевірити, як людина переносить ці ліки.
Лікарський лак для нігтів – лікар може призначити протигрибковий лак для нігтів, у складі якого є діюча речовина циклопірокс. Його потрібно наносити на уражені нігті та навколишню шкіру один раз на день. Можливо доведеться використовувати цей тип лаку для нігтів щодня майже протягом року.
Лікарський крем для нігтів лікар може призначити протигрибковий крем. Цей засіб потрібно втирати у уражені нігті. Креми для нігтів можуть викликати побічні ефекти, наприклад, висип.
Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.
Рак шкіри – це онкологічне захворювання, при якому відбувається аномальний ріст клітин шкіри. Сучасна медицина значно вдосконалила методи лікування цього типу раку і прогнози для пацієнтів значно покращились.
Меланома – це тип раку шкіри з пігментованих клітин, меланоцитів. Крім неї, є й інші види раку, наприклад, плоскоклітинна або базальноклітинна карцинома, інформує 24 Канал. Це різні онкологічні захворювання шкіри, і у них не може бути однакова тактика лікування, наслідки чи прогнози.
При цьому меланома шкіри зустрічається рідше, але має високу злоякісність і розвивається швидше.
До слова, за даними ВООЗ, у 2022 році виявили понад 1,5 мільйона нових випадків раку шкіри, з них 330 тисяч – меланома. Водночас за інформацією Національного канцер-реєстру, в Україні у 2022 – 2023 роках зареєстрували 5051 випадок меланоми. Станом на 2023 рік на обліку перебували 31 217 людей із цим захворюванням.
Чому виникають онкологічні захворювання шкіри, як їх розпізнати та вилікувати, розповів лікар-онкодерматолог Центру онкодерматології медичної мережі "Добробут" Богдан Максименко.
Чому виникає рак шкіри
Рак виникає, коли у ДНК клітин шкіри відбуваються помилки – мутації. Вони призводять до безконтрольного росту та поділу клітин.
Злоякісний процес починається у верхньому шарі шкіри – епідермісі, тонкому шарі з клітин шкіри, які швидко відмирають. Епідерміс утворює захисний покрив, що складається з трьох основних типів клітин:
- пласких клітин. Вони розміщуються трохи нижче зовнішньої поверхні шкіри та виконують функцію внутрішнього вистилання;
- базальних клітин. Виробляють нові клітини шкіри, розміщується під плоскими клітинами;
- меланоцитів. Виробляють меланін – пігмент, що надає шкірі кольору. Розташовані у нижній частині епідермісу. Коли людина перебуває на сонці, меланоцити виробляють більше меланіну, щоб захистити глибокі шари шкіри.
Богдан Максименко
"Найчастіше рак шкіри виникає у людей, які часто перебувають під впливом сонячних променів, тому ризик онкозахворювання можна знизити, якщо обмежити або уникати впливу ультрафіолетового випромінювання."
Хто має вищий ризик раку шкіри
Світла шкіра. Будь-яка людина, незалежно від кольору шкіри, може захворіти на рак шкіри. Але чим менше меланіну, тим нижчий захист від ультрафіолетового випромінювання. Тому якщо у людини світле або руде волосся, світлі очі, ластовиння і вона легко обгоряє на сонці, ймовірність розвитку раку шкіри у неї набагато вища, ніж у людей зі смаглявою шкірою.
Сонячні опіки. Один чи кілька сонячних опіків у дитинстві або підлітковому віці підвищують ризик розвитку раку шкіри. Але й у дорослому віці сонячні опіки також вважаються фактором ризику.
Надмірне перебування на сонці. Будь-яка людина, яка багато часу проводить на сонці, має вищі шанси раку шкіри, особливо якщо вона не захищена сонцезахисним кремом або одягом. Засмага, в тому числі отримана в солярії, теж є фактором ризику.
Родимки. У людей з великою кількістю родимок ризик розвитку раку шкіри вищий.
Випадки раку шкіри у родичів. Якщо в людини в сім'ї хтось мав рак шкіри, то ризик розвитку захворювання зростає.
Симптоми раку шкіри
Симптоми раку шкіри залежить від його типу.
Базальноклітинна карцинома – зазвичай виникає на ділянках тіла, схильних до впливу сонця, наприклад, на шиї або обличчі. Виглядає як ґуля, рубець або рана, що кровоточить, довго гоїться, а потім знову з'являється.
Плоскоклітинна карцинома – також найчастіше розвивається на ділянках тіла, схильних до впливу сонячних променів, таких як обличчя, вуха і руки. Виглядає як твердий червоний вузлик.
Меланома може розвинутися на будь-якій ділянці тіла, на шкірі або в присутній родимці, яка стає раковою. У чоловіків меланома найчастіше з'являється на обличчі або тулубі, у жінок – на гомілках. Виглядає як коричнева пляма з темними крапками.
Як може виглядати меланома:
- родимка, яка змінила колір та розмір;
- невелике утворення з нерівним кордоном, червоного, рожевого, білого, синього або чорного кольору;
- болюче утворенням, яке свербить або пече;
- темне утворення на долонях, ступнях, кінчиках пальців рук чи ніг, слизових оболонках рота, носа, піхви чи ануса.
Для самодіагностики меланоми в усьому світі застосовують "правило ABCDE":
А (asymmetry, асиметрія): Якщо візуально розділити родимку/пляму навпіл, одна половина не збігається з іншою.
B (border, межа): Краї родимки або плями нерівні, зазубрені або розмиті.
C (color, колір): Неоднорідний колір родимки або плями, який може включати відтінки коричневого або чорного, а іноді з вкрапленнями рожевого, червоного, білого або блакитного.
D (diameter, діаметр): Родимки або плями більш як 6 міліметрів у діаметрі (але іноді меланоми можуть бути меншими).
Е (evolving, розвиток): Родимка або пляма, яка змінює розмір, форму або колір.
Богдан Максименко
"Рекомендую звернутися до лікаря, якщо помітили такі зміни на шкірі. Скоріш за все вони не спричинені раком, але тільки лікар може точно це визначити."
Родимки варто обстежувати у лікаря-онкодерматолога / Фото Pexels
Лікування раку шкіри
Сучасна медицина значно краще лікує рак шкіри, ніж раніше. Нові методи показали свою ефективність і дозволяють пацієнтам перейти в довготривалу стадію ремісії. Але спосіб лікування і методи терапії залежить від розміру, типу, глибини та розташування уражень.
Богдан Максименко
"Невеликі ракові пухлини взагалі не потребують лікування, крім первинної біопсії, при якій видаляється весь наріст."
Зазвичай рак шкіри лікують такими методами:
- Ексцизійна хірургія – лікар видаляє (висікає) пухлину і ділянку здорової шкіри, що її оточує. У деяких випадках роблять широке висічення – видалення зайвої шкіри навколо пухлини.
- Операція MOHS – застосовується у випадках якщо пухлина розташовується на естетично важливих ділянках тіла, щоб зберегти якомога більше здорової шкіри. Також такий метод застосовують для пухлин що рецидивують або важко піддаються лікуванню, до яких відносять як базальні, так і плоскоклітинні карциноми.
Під час операції MOHS лікар видаляє пухлину шар за шаром, досліджуючи тканини під мікроскопом, доки не залишиться жодної злоякісної клітини.. - Кюретаж, електродеструкція, кріодеструкція – лікар видаляє шари ракових клітин за допомогою приладу з круглим лезом. А електрична голка знищує всі ракові клітини. В одному з варіантів цієї процедури використовують рідкий азот для заморожування основи та країв оброблюваної області. Цей метод застосовується коли хірургічне висічення або MOHS-хірургія не можливі з огляду на важку супутню патологію.
- Променева терапія – тут використовують потужні промені енергії для знищення ракових клітин. Її рекомендують, коли рак не можна повністю видалити під час операції.
- Топічна хіміотерапія – використовують ліки, що вбивають ракові клітини. При раку, обмеженому верхнім шаром шкіри, застосовують креми або лосьйони, що містять протиракові речовини. Їх наносять безпосередньо на шкіру. Системну хіміотерапія призначають під час метастазування.
- Фотодинамічна терапія – комбінації лазерного випромінювання та препаратів, які роблять ракові клітини чутливими до світла.
- Імунотерапія – для знищення ракових клітин використовують препарати які допомагають імунній системі боротися з онкозахворюванням. Цей метод став проривом у лікуванні меланоми,раку шкіри та багатьох інших злоякісних пухлин.
Рак шкіри перестав бути вирок для пацієнтів, і навіть меланома на ранній стадії у 99% випадків піддається лікуванню. Тому варто бути уважними до свого тіла і проводити самостійний огляд раз на місяць та при будь-яких скаргах звертатись до дерматолога.
Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.
Уряд розширив перелік безоплатних стоматологічних послуг для військових та ветеранів. Зокрема, йдеться про про зубопротезування.
Зміни стосуються ветеранів війни, учасників бойових дій, військовослужбовців, які виконують бойові завдання, але поки не мають статусу учасника бойових дій, та людей, що отримали інвалідність внаслідок війни.
Які послуги можуть отримати військові
Відтепер вони зможуть безоплатно отримати такі послуги:
- просте та складне видалення зуба;
- відновлення зуба без/з використанням анестезії та без/з лікуванням каналів;
- відновлення зуба включно з пломбуванням каналів з використанням анестезії.
При цьому, гранична вартість наданих медичних послуг не може перевищувати 24 952 гривні на одного пацієнта.
Уточнення від НСУ
Незабаром Національна служба здоров'я України почне приймати пропозиції від медзакладів, які бажають долучитися до проєкту. Стати учасниками програми можуть заклади охорони здоров’я будь-якої форми власності.
Пілотний проєкт із безоплатного протезування зубів для військових уряд стартував в кінці лютого 2024 року. На нього планували витратити 750 мільйонів гривень.
Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.
- Сперма зазвичай має біло-сірий чи біло-жовтий відтінок, який може змінюватися під впливом різних факторів.
- Жовтий відтінок сперми може бути безпечним і обумовленим чинниками, такими як вік, харчування, ліки або сліди сечі.
- Червоний або коричневий колір сперми може вказувати на розрив капіляра, що зазвичай не є серйозною проблемою.
- Зміна кольору сперми може також бути пов'язана з певними захворюваннями, такими як жовтяниця, інфекції чи ІПСШ, тому важливо звернутися до лікаря у разі підозри.
Сперма зазвичай має біло-сірий чи біло-жовтий відтінок. Колір цього біологічного матеріалу може змінюватися під впливом ряду факто��ів: частоти сексуальної активності, споживання певних продуктів або приймання певних медикаментів.
Завдяки секрету передміхурової залози, який містить у своєму складі ферменти, лимонну кислоту, ліпіди та кислі фосфатази, сперма набуває білого відтінку. Консистенція еякуляту стає густішою зі збільшенням кількості сперматозоїдів, що вивільняються з яєчок під час кожної еякуляції.
Безпечні причини зміни кольору сперми
Жовтий відтінок сперми може бути обумовлений причинами, багато з яких абсолютно безпечні:
- Вік – чим старший чоловік, тим жовтішою може стати сперма.
- Кольорові продукти – вживання куркуми, цибулі, часнику та спаржі. Коли вони вийдуть з організму, сперма повернеться до звичного кольору.
- Ліки – як і у випадку з харчовими продуктами, колір сперми може змінитися після приймання ліків.
- Сліди сечі – сперма проходить через уретру – ту саму трубку, яка використовується для виведення сечі з організму. Тому сеча, що залишається в уретрі під час еякуляції, може призвести до жовтуватого кольору сперми.
- Куріння – нікотин може надати спермі жовтуватий відтінок.
Червоний або коричневий колір сперми зазвичай вказує на розрив капіляра. Це не страшно, і протягом одного-двох днів сперма має повернутися до свого звичайного кольору. Якщо цього не сталося, потрібно звернутися до лікаря.
Ситуації, при яких варто сходити до лікаря
За зміною кольору сперми можуть стояти певні захворювання:
- Жовтяниця виникає, коли в організмі накопичується білірубін, жовтий пігмент. Це може статися, якщо кровоносні клітини руйнуються дуже швидко або при захворюваннях печінки, наприклад, гепатит. Білірубін забарвлює шкіру, очі й, зокрема, сперму.
- Інфекція – зміна кольору сперми на жовтий або зелений може бути викликана бактеріями в передміхуровій залозі, що викликають запалення або простатит.
- Лейкоцитоспермія – стан, при якому в спермі збільшується кількість лейкоцитів, що також може надати спермі жовтого відтінку.
- ІПСШ – хламідіоз, герпес і гонорея можуть надати спермі жовтувато-зелений колір.
Зміна кольору сперми може бути спричинена споживанням певних продуктів або препаратів і не повинна викликати занепокоєння. Однак, якщо у вас виникає біль унизу живота або в області геніталій, утруднення сечовипускання або еякуляції, зверніться до лікаря.
Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.
Джерело: health.24tv.ua
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
11:48, 28 січня 2022 р.
479
10:13, 14 листопада
12
live comments feed...