08:00, 8 лютого
Чому виникає печія та як її побороти
Печія – відчуття печіння за грудиною, коли шлункова кислота потрапляє назад в стравохід. Іноді печію описують як "гіркий чи кислий смак у горлі". Симптоми печії можуть тривати кілька годин і погіршуватися після їжі.
Чому виникає печія
У здоровому шлунку через постійний компонент шлункового соку – 0,3-0,5% соляної кислоти – створюється кисле середовище. У стравоході кислотність близька до нейтральної.
У нормі зворотному руху їжі перешкоджає круговий м'яз – стравохідний сфінктер. При його ослабленні кислий вміст шлунка закидається назад у стравохід, виникає рефлюкс. Тривалий контакт кислого шлункового соку зі слизової оболонки стравоходу викликає печію.
Що провокує печію
Печія може виникати у будь-якої людини. Часто немає очевидних причин її виникнення. Появі печії сприяє:
- порушення режиму харчування;
- нерегулярні прийоми їжі;
- переїдання – воно призводить до ослаблення стравохідного сфінктера та провокують печію;
- деяка їжа – жирні, гострі страви, копченості, кетчуп, цитрусові, кава, шоколад. Зловживання такою їжею може спричинити печію навіть у здорових людей;
- деякі ліки, наприклад, нестероїдні протизапальні препарати;
- шкідливі звички – куріння та зловживання алкоголем;
- рефлюкс виникає через підвищення внутрішньочеревного тиску;
- зайва вага;
- зовнішні чинники – тісний одяг, підняття ваги.
Як запобігти печії
Дотримання дієти та корекція способу життя допоможе позбутися або зменшити частоту нападів печії. Для цього треба уникати продуктів та напоїв, що сприяють печії – шоколаду, кави, жирної чи гострої їжі, а також алкогольних напоїв.
Кинути палити. Тютюн стимулює вироблення шлункової кислоти та розслаблює м'язи між стравоходом та шлунком, провокуючи кислотний рефлюкс. Постаратися схуднути, якщо є зайва вага. Не їсти за 2 – 3 години до сну. Не носити одяг, який здавлює талію.
Для полегшення симптомів лікарі рекомендують безрецептурні антациди. Найкраще приймати їх з їжею або невдовзі після їжі.
Коли звертатися до лікаря
Причиною постійної печії часто буває серйозне захворювання. При тривалому впливі кислоти на незахищену слизову оболонку стравоходу розвивається запальне захворювання – езофагіт. У деяких випадках утворюються ерозії та пептичні виразки, які можуть викликати кровотечу.
Часта причина печії – гастроезофагіальна рефлюксна хвороба. У багатьох пацієнтів хронічне запалення призводить до переродження епітелію слизової оболонки – синдрому Баррета та вважається передраковим.
Ознаками того, що настав час звернутися до лікаря:
- печія триває протягом трьох тижнів та більше;
- зміни у способі життя та ліки не допомагають;
- є відчуття, що їжа застряє у горлі;
- втрата ваги без причини;
- сильний біль у грудях, який схожий на серцевий напад;
- блювання кров'ю.
Лікар виключить небезпечні причини печії та запропонує лікування.
Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.
Джерело: health.24tv.ua
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:36
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:25, 21 листопада
19:25, 21 листопада
15:49, 5 травня 2023 р.
19:25, 21 листопада
19:25, 21 листопада
live comments feed...