
13:04, 15 квітня 2013 р.
Підсумки 2012: обвальне “покращення” у Здолбунівському районі
За півтора тижні, 24 квітня, відбудеться чергова сесія Здолбунівської районної ради, першим і головним питанням якої буде звіт голови районної державної адміністрації Віталія Шуля «Про здійснення Здолбунівською райдержадміністрацією делегованих повноважень за період з березня 2012 року по квітень 2013 року».
Якщо хтось не знає – згідно нашого законодавства, депутати й районна рада мають керувати районом, але передають (делегують) свої права адміністрації. Тому й мають право раз на рік запитати голову про те, як же ж він тим районом керував. Часто звіти перетворюються у формальність, і депутатам просто кажуть: «Всі ознайомилися зі звітом? Питань немає? Голосуємо». Ми теж зі звітом ознайомилися, але питання є. Взагалі їх багато, це тема для трактату, а не для матеріалу, тому коротко й по суті.
ПЕРШЕ. У звіті сказано, що в районі зріс обсяг реалізації промислової продукції. Спершу ми не зрозуміли, чому це звіт розпочався з обсягів реалізації, а не з обсягів виробництва. Зрозуміли, коли в кінці розділу «Промисловість» прочитали, що обсяг випуску продукції скоротився аж на 12% ! Щоб було зрозуміло глибину падіння – в області скорочення 3,3%, а в Україні – 1,8%. Катастрофічний спад виробництва навряд чи міг би бути виправлений, якби Шуль навіть особисто стояв біля печі ВАТ «Волинь-Цемент», але в звіті голови немає навіть натяку на аналіз – просто констатація. Більше того – відверта маніпуляція, бо спершу йдеться про нікому не потрібну цифру зростання реалізації з розрахунку на те, що далі ніхто не читатиме.
ДРУГЕ. На тридцять шість голів зросло поголів’я великої рогатої худоби (тобто корів), і це має вселяти оптимізм. Але не вселяє, бо всього це поголів’я становить трохи більше як три тисячі. При тому що в районі більше як п’ятдесят сіл, це ж скільки тієї ВРХ припадає умовно на одне село? А на одного мешканця району ( нас близько шістдесяти тисяч)? З таким «зростанням» яловичина з Бразилії ще не скоро залишить наш ринок. Ну а свинки з району просто дременули – їх стало менше на 23% ! Не знаємо, скільки улюблених українцями тваринок залишилося в районі, але свинини ми стали виробляти менше на 161 тонну ! Знову ж таки, ми не хочемо заганяти Шуля на свиноферму, але не знаємо, що зрозуміли депутати, ми ж – нічого. Бо в звіті, знову ж, жодного аналізу ситуації. І знову ж маніпуляція. Бо так гарно написано про забезпеченість агроформувань району мінеральними добривами, насінням і засобами захисту рослин, але нічого не сказано про одну суттєву річ: сіють тепер на селі не з жмені розсипаючи насіння, а таки з використанням техніки. А вона їздить на пальному, а воно коштує грошей. Ми розмовляли із сільгоспвиробниками і знаємо, що в умовах, скажімо так, не дуже ранньої весни, головне – посіяти швидко. Для цього потрібна солярка. Це знають усі, і адміністрація теж, але про це в звіті – ні слова. Тобто на вирішення цього питання Шуль не впливає.
ТРЕТЄ. «Продовжуються роботи щодо створення Дермансько-Острозького національного природного парку». Це єдине речення на весь сорокадвохсторінковий звіт, у якому йдеться про природоохоронну діяльність. Хочеться нагадати, що створювати згаданий національний парк Шулю в принципі не треба, бо його створив своїм указом ще президент Віктор Ющенко. А от хотілось би конкретніше знати, які саме «роботи» проводить адміністрація в цьому напрямку? На думку багатьох екологів, питання свідомо гальмується, ліс рубається, а ще за рік-два нам можуть з жалем сказати, що от поки ми створювали-створювали, то вже й оті заповідні унікальні куточки перестали існувати. Та й скасує якийсь на той час існуючий президент той давній указ, і не буде в нас національного парку. А що буде? А звіт Шуля з «продовженням роботи».
ЧЕТВЕРТЕ. В розділі «Розвиток дорожньої інфраструктури» йдеться про успішно відремонтовані в минулому році вулиці – їх усього 45 загальною протяжністю 21 км та за ціною 5,7 млн. грн. Та ще про витрачені райавтодором 1,8 млн.грн. на утримання автодоріг загального користування. Ми вирішили, що наш голова адміністрації пересувається або вертольотом, або методом телепортації, бо про те, що в районі доріг практично немає – в звіті ні слова. Як пріоритет згадано дорогу в Старій Мощаниці і Богдашів – Глинськ. І справедливо. Але ж звіт у нас не про те, скільки грошей минулого сезону закопали в асфальт (чи поклали в інше місце), а про стан справ на квітень 2013 року! Де ж ці дороги й вулиці тепер?! На це в звіті відповіді немає.
П’ЯТЕ. Попри те, що в галузі охорони здоров’я проводиться якесь неймовірно вдале (за словами регіоналів) реформування, звіт говорить про інше. Сама по собі цифра видатків на цю галузь суттєво зросла – на 25%. Але головне, яку частку в цьому становить оплата енергоносіїв (а вона постійно зростає) та заробітна плата, а яку – придбання ліків і обладнання, без якого сучасна медицина неможлива. Так от, всього витрачено майже 32 мільйони гривень, що немало. Але з них на ліки 850 тис.грн. Це навіть не три відсотки. Щодо медичного обладнання, то на нього витрачено 548 тис. грн., але це з урахуванням спонсорських коштів. Тому не знаємо, про який «другий етап реформування первинного та вторинного рівнів надання медичної допомоги» йдеться в звіті, якщо все лікування фактично відбувається за кошти хворого. Ну й ще один «предмет для гордості»: у 2012 році в районі фінансувалось 13 програм на суму 470 тис.грн. Розшифровки немає, але за аналогією до державних це мають бути програми з цукрового діабету, онкології, туберкульозу та інші справді потрібні речі. І скільки ж це в нас на одну програму припадає грошей? Не диво, що на лікування серйозних захворювань люди збирають кошти всіма можливими способами.
ШОСТЕ. У нас у районі є музей. І це музей-квартира Миколи Приходька. На жаль, у звіті не вказано суму видатків на цей заклад, та й переконані, що вона незначна. Але кого ми дуримо, боячись визнати, що нікому той музей не потрібен, бо ніхто в нього не ходить (а дехто про нього й не знає)? Оце якраз і підстава для «оптимізації», тобто закриття. А то витрати на музичні школи регіоналам здаються зайвими, а на нікому не цікавий псевдомузей –чомусь ні.
Це не всі питання до голови адміністрації, а десь їх десята частина. Проте цікаво, чи будуть їх ставити на сесії наші депутати від різноманітних політичних сил, чи прозвучить звичне «Питань немає? Голосуємо!» ?
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
13:43, Сьогодні
13:42, Сьогодні
10:00, 29 квітня
15:49, 5 травня 2023 р.
live comments feed...