• Головна
  • Як дотримуються антитютюнового законодавства на Рівненщині?
15:21, 19 листопада 2020 р.
Надійне джерело

Як дотримуються антитютюнового законодавства на Рівненщині?

Як дотримуються антитютюнового законодавства на Рівненщині?

Протягом липня-серпня у Рівному провели моніторинг з метою оцінити рівень виконання чинних законів, які забороняють курити у громадських місцях, рекламувати та стимулювати продаж тютюнових виробів, а також продавати тютюн з рук.

«Це лише частина чинних антитютюнових норм, однак їх дотримання можна контролювати на регіональному рівні. Саме тому ми були зацікавлені у проведенні такого дослідження. Воно дозволило побачити, де саме є «слабкі місця» у виконанні чинних антитютюнових законів. Тепер потрібно приймати рішення щодо того, як усунути виявлені проблеми», - зазначила в.о. директора Рівненського обласного центру громадського здоров’я Людмила Країнська.

Моніторинг показав, що загалом, рівень дотримання заборони на куріння у громадських місцях варіює, залежно від місця. Наприклад, у кафе, барах та ресторанах частка порушень складає менше 5%. Основні види порушень – куріння кальянів. Факти куріння було зафіксовано на території 20% закладів охорони здоров’я, на 30% зупинок громадського транспорту та у 10% підземних переходів. На дитячих майданчиках на момент здійснення моніторингу не курили. Разом з тим, майже в усіх цих місцях було зауважено наявність недопалків під ногами, що свідчить про те, що рівень порушень закону вищий. Варто окремо зазначити, що лише в половині закладів громадського харчування, на 8% зупинок, у 45% переходів та на 10% дитячих майданчиків були знаки про заборону куріння, хоча наявність таких знаків – пряма вимога закону.

Продаж тютюнових виробів з рук також є проблемою міста. Вуличні торговці продають сигарети без акцизних марок (переважно, іноземного виробництва).

Як дотримуються антитютюнового законодавства на Рівненщині?, фото-1

Усі з досліджених точок продажу (супермаркети, магазини, кіоски) продавали сигарети. В усіх з них сигаретні пачки були розміщені на видноті та оформлені спеціальним чином – розміщені на яскравому фоні, підсвічені, збільшені у розмірах, розміщені на рівні дитячих очей. Відповідно до чинного законодавства, таке розміщення сигаретних пачок не є порушенням, хоча 72% дорослих українців сприймають це саме як рекламу. У майже 60% місць продажу було помічено стимулювання продажу тютюнових виробів (знижки, акції, продаж сигарет з кількістю понад 20 шт. у пачці, наявність промоутерів тощо). У 88% місць продавали тютюнові вироби для нагрівання (iQOS, glo), а у 67% - нікотиновмісні вироби (VELO); майже усі ці точки продажу мали рекламу цих продуктів. Лише у 30% місць було розміщено знаки про заборону продажу тютюнових виробів неповнолітнім.

«Результати дослідження доводять, що в Україні існують проблеми із контролем за виконанням чинного законодавства, - говорить керівник відділу з профілактики споживання тютюну та алкоголю Центру громадського здоров’я МОЗ України Катерина Римаренко, – На жаль, брак належного контролю зі сторони контролюючих органів призводить до того, що люди досі продовжують зазнавати впливу шкідливого тютюнового диму у громадських місцях. Окрім того, прогалини у чинному законодавстві не дозволяють заборонити у точках продажу викладку тютюнових виробів, хоча вона сприймається як реклама та використовується тютюновими корпораціями для просування своєї продукції, у тому числі, і серед дітей. Окремою проблемою є електронні сигарети та системи для нагрівання тютюну, адже вони законодавчо не врегульовані, а тому індустрія їх агресивно просуває».

Як дотримуються антитютюнового законодавства на Рівненщині?, фото-2

Результати дослідження доводять, що в Україні потрібно посилити контроль за виконанням чинних законів, а також запроваджувати нові законодавчі норми, зокрема ті, що стосуються регулювання нових виробів – електронних сигарет, систем для нагрівання тютюну, нікотиновмісних продуктів. Окрім того, варто підвищувати обізнаність населення щодо шкоди від вживання тютюнових виробів та вдихання вторинного тютюнового диму, у тому числі і нових виробів для куріння.

Довідково.

Моніторинг проведено у м. Рівне у липні-серпні 2020 року силами Рівненського обласного благодійного фонду «Наше майбутнє» за підтримки Рівненського обласного центру громадського здоров’я та на замовлення ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» в межах проекту «Посилення реалізації Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну в Україні» на кошти Міжнародного Фонду із боротьби з туберкульозом та захворюваннями легень (the UNION).

Нагадуємо, що відповідно до чинного законодавства (ЗУ №2899-IV від 22.09.2005р. «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення»), в Україні заборонено:

  • курити тютюнові вироби, електронні сигарети та кальяни у низці громадських місць, зокрема у закладах громадського харчування, на зупинках громадського транспорту, дитячих майданчиках, у підземних переходах та в приміщенні і на території закладів охорони здоров’я (саме ці об’єкти, що були перевірені в ході моніторингу) та в ін. місцях;
  • продавати тютюнові вироби з рук, без ліцензії та акцизних марок;
  • рекламувати та стимулювати продаж тютюнових виробів.

Для контактів:

 (0362)62-42-26 – приймальня обласного центру  громадського здоров’я

Читайте нас в Телеграмі:https://t.me/Rivne0362ua

Підписуйтеся на нашу сторінку у фейсбуці:https://www.facebook.com

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#куріння #антитютюнове законодавство #моніторинг #продаж цигарок #кальян #новини #новини Рівного #новини Рівненщини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...