
10:07, 25 січня 2017 р.
На Рівненщині відновлять одну з найстаріших синагог Європи
Перші письмові згадки про острозьку єврейську синагогу датуються початком 17 століття – у літописі згадується раввінська школа, котра функціонувала при синагозі. Проте, за деякими підрахунками, вік синагоги – понад 600 років. Єврейська община Острога із 15 століття була однією із найбільших на Волині, а потім і в усій Речі Посполитій. Раввіном міста свого часу був Шмуєль Єдельс, відомий як Магарша – духовний лідер польских євреїв, племінник Махараля із Праги.
У 1610 році Магарша за власний кошт відремонтував будівлю і добудував жіночий відділ, після цього синагогу почали називати його іменем. У період повстання Хмельницького храм осквернили і перетворили на конюшню, а будинки євреїв зрівняли із землею. Про це пише Натан Ганновер у своїй хроніці «Глибокий мул».
Із часом община відродилась, у 1726 році дах синагоги покрили оцинкованим залізом, повністю відновили інтер’єр, купили великий бронзовий підсвічник, а стіни облицювали керамічною плиткою. Крім богослужінь тут проходили зібрання кагалу, а також засідання єврейського суду.
Як і багато інших споруд, синагога мала оборонне значення – товщина кладки сягала 2,5 метрів – для порівняння, це стільки ж як у міської стіни, яка оточувала Острог.
Місто постраждало під час російсько-польської війни 1792 року, під час якої російські війська сприйняли синагогу за фортецю і обстрілювали її із гармат впродовж двох днів. Щоправда, жодне із ядер, які потрапили у будівлю, не вибухнули. Про це чудо написано у спеціальному сувої (мегілат Таммуз), який вперше був прочитаний у 1793 році.
листівка, датована 1900 роком
Велика синагога функціонувала до приходу радянської влади у вересні 1939 року. Тим не менше, будівлі вдалося пережити своїх прихожан, більшість із яких загинуло під час Голокосту. Після війни п’ять острозьких синагог було знищено.
Велику синагогу спочатку планували перетворити на хлібозавод, але перетворили її на товарний склад, який функціонував до початку 1990-х. Простір розділили на три поверхи дерев’яним покриттям, розібравши при цьому північну і західну частину будівлі.
У 2000 році перед 900-річчям Острога ходили чутки про реставрацію будівлі синагоги, проте окрім демонтажу старої радянської покрівлі, не було зроблено нічого. До кінця 2015 року синагога простояла без даху.
будівельні роботи
У грудні 2015 року у Jewish Heritage Europe вийшла стаття доктора Єврейського університету в Єрусалимі Сергія Кравцова, яка була присвячена синагозі в Острозі. «Коли я її прочитав, не міг спати 2 тижні, - говорить депутат Острозької міської ради Григорій Аршинов. – Три споруди визначили тенденції будівництва синагог на декілька століть – дві зі них в Амстердамі – Португальська синагога і Велика ашкеназька синагога, а третя у нас – в Острозі, і вона практично лежить у руїнах.»
будівельні роботи
У Григорія зберігся проект реставрації синагоги, який було створено у 1980-х роках.
Відновлення даху розпочалося у жовтні 2016 року, тоді ж Григорію було вручено ключ від синагоги. Першу фінансову підтримку у 25 тисяч доларів надав рав Льюїс Кестенбаум із Нью-Йорка, проте це лише четверта частина суми, яка необхідна для повноцінного ремонту.

Григорій Аршинов з ключем від синагоги та рав Гіллель Коен
Завдання-максимум на сьогодні – це, звичайно, відновити роботу споруди в якості синагоги, а в окремих залах відкрити музей історії євреїв міста Острог.
За матеріалами Савчук Вікторії
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
13:04, 5 квітня
10:19, 5 квітня
5
00:05, 1 квітня
3
live comments feed...