19:06, 11 жовтня 2016 р.
Безпека біля банкомата: жодного шансу шахраям
Українські експерти поділяться досвідом на конференції ATMSecurity-2016 у Лондоні
11 і 12 жовтня 2016 року експерти з Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЄМА виступатимуть із доповіддю на міжнародній конференції ATMSecurity-2016 у Лондоні, присвяченій питанням безпеки і протидії шахрайству із використанням банкоматів. ATMSecurity – найбільш знакова подія в області банкоматної безпеки не тільки у Європі, а й у світі – є ефективною платформою для обміну інформацією і досвідом. Цього року конференція проводиться у столиці Великобританії вже в 16 раз.
Організатори ATMSecurity високо оцінюють знання і досвід українських експертів, тому запропонували Асоціації ЄМА не тільки виступити із доповіддю, а й приєднатися до панельної дискусії на тему логічних атак на банкомати. Участь у конференції на такому рівні дає можливість українській стороні ознайомитися з передовим зарубіжним досвідом протидії платіжному шахрайству і отримати найактуальнішу інформацію стосовно банкоматної безпеки.
Шахрайство у банкоматах – явище, поширене у всьому світі. Збитків зазнають як користувачі платіжних карток, так і банки. За даними Національного банку України, у нашій країні тільки за минулий 2015 рік було зафіксовано 9,4 тисячі незаконних операцій біля банкоматів, унаслідок чого власники карток втратили 15,2 мільйона гривень. Найбільше випадків шахрайства фіксується у великих містах: Києві, Дніпропетровську, Харкові, Львові, Одесі.
Злочинці отримують секретну інформацію платіжної карти і, відповідно, доступ до грошових коштів за допомогою спеціальних пристроїв, які встановлюються на фронтальну панель або всередину банкомата, та підглядаючи за держателем карти під час введення ПІН-коду (стоячи поряд або через відеокамеру).
Втім, захистити себе від шахраїв реально. Для цього слід:
прикривати клавіатуру рукою або портмоне під час введення ПІН-коду;
змінювати ПІН-код кожні три місяці;
установити індивідуальні ліміти на зняття готівки;
у разі, коли банкомат не видав гроші або не повернув картку, не відходити від нього, не з’ясувавши у банку причини проблеми. Тим більше якщо прийшло sms-повідомлення про успішно проведену операцію. Телефонувати треба або у банк, який видав картку, або у банк, який обслуговує банкомат;
перевірити отвір для видачі готівки та кардридер. Якщо будуть виявлені сторонні предмети, які перешкоджають отриманню грошей або картки, потрібно зателефонувати за номером, вказаним на банкоматі.
На жаль, кіберзлочинці постійно розробляють нові способи шахрайства із платіжними інструментами. «Лише обізнаність власників карток щодо правил безпеки біля банкомата та їх дотримання зможе суттєво знизити шанси кібершахраїв. Задля цього у багатьох країнах світу активно впроваджуються інформаційні кампанії для населення на тему протидії платіжному шахрайству. Так, у Бельгії за допомогою реалізації подібного освітницького проекту кількість випадків кібершахрайства за три роки зменшилася більш ніж у шість разів: із 1772 випадків у 2013 році до 283-х у 2015-му, – повідомляють експерти Асоціації ЄМА. – З 1 жовтня така Програма сприяння безпеці електронних платежів і карткових розрахунків SAFE CARD стартувала і в Україні».
Варто зазначити, що внаслідок злочинних дій з використанням банкоматів збитків зазнають не лише громадяни, але і банки. Так, за даними системи Exchange-Online, під час чергової атаки злочинців в Україні, яка охопила 30 банкоматів 11 банків, із вересня 2015 року по травень 2016 року шахраї за допомогою встановленого програмного забезпечення привласнили 190 000 євро. Завдяки злагодженим діям правоохоронних органів та банків 13 травня 2016 року зловмисники, які здійснили цю атаку, були затримані представниками Департаменту кіберполіції Національної поліції України. Саме про основні інструменти кібератак на банківські системи за допомогою банкоматів йтиметься у виступі експертів Асоціації ЄМА на конференції ATMSecurity-2016 у Лондоні 11-12 жовтня.
Масштабний спеціалізований захід, присвячений протидії кібершахрайству, відбудеться і в Києві. 18 жовтня в рамках ІХ Східноєвропейської конференції ЄМА експерти представлять інформацію про тенденції розвитку кібершахрайства, використання соціальної інженерії, варіанти повернення коштів, інноваційні технології для вдосконалення систем безпеки банків, освітні ініціативи, механізми захисту банкоматів. У заході візьмуть участь представники бізнесу, регуляторів, правоохоронних органів і розробників спеціалізованих систем.
Між іншим, на ІХ Східноєвропейській конференції ЄМА експерти Асоціації озвучать найактуальнішу інформацію, отриману ними під час спілкування із закордонними колегами як на конференції ATMSecurity-2016 у Лондоні, так і на Kick-off-івенті, що відбувся у Брюсселі в рамках Місяця кібербезпеки, який стартував у Європі 30 вересня.
Завдяки участі Асоціації ЄМА у таких престижних і експертних міжнародних форумах Україна має можливість долучитися до кращого світового досвіду боротьби із кібершахрайством і використовувати інноваційні та перевірені методи протидії шахрайству у сфері електронних платежів та карткових розрахунків.
Довідка
Safe Card: Національна програма сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків
Проект стартував в Україні 1 жовтня 2016 року і продовжуватиметься до 30 вересня 2017 року.
Програма передбачає комплекс заходів та активностей Асоціації ЄМА, медіа, учасників платіжного ринку та державних органів за п’ятьма напрямками протидії:
підвищення обізнаності громадян України про ефективні способи захисту власної інформації та правила безпечного використання платіжних карток, електронних платежів та банкоматів;
удосконалення кримінального законодавства України у сфері неправомірного обігу засобів платежу та приведення його у відповідність світовим стандартам з урахуванням актуальних видів карткових та платіжних злочинів;
удосконалення системи оперативного отримання й перевірки правоохоронними органами інформації про злочини із платіжними картками, електронними платежами та в банкоматах;
удосконалення взаємодії між банками, патрульною поліцією, кіберполіцією і слідством при розслідуванні та протидії злочинам із платіжними картками, електронними платежами та в банкоматах;
підвищення поінформованості суддів і прокурорів про схеми здійснення злочинів із платіжними картками, інтернет-платежами та в банкоматах, аналіз судової практики і формування рекомендацій із кваліфікації карткових та платіжних злочинів.
У рамках Програми проводяться соціологічні дослідження, розробляються інформаційні матеріали, створюються міжвідомчі робочі групи тощо.
Проект впроваджується за підтримки Державного департаменту США і координується Українською міжбанківською асоціацією членів платіжних систем ЄМА.
ЄМА
Українська міжбанківська асоціація членів платіжних систем ЄМА (ema.com.ua) створена у 1999 році для того, щоб зробити використання безготівкових платіжних інструментів і технологій при розрахунках і кредитуванні в Україні невід’ємним елементом фінансової культури, таким же зручним, як і у країнах Великої сімки та Європейського союзу.
Асоціація передає накопичений досвід використання безготівкових платіжних інструментів, експертну статистичну й аналітичну інформацію клієнтам банків і ЗМІ, формуючи впевненість у зручності й безпечності безготівкових розрахунків.
Разом з регуляторами ринку Асоціація ЄМА формує законодавчу і нормативну основу роботи платіжного ринку. Протягом 15 років створено та адмініструється єдина в Україні міжгалузева онлайн-система обміну інформації про платіжне і кредитне кібершайхраство, налагоджена співпраця з правоохоронними органами.
З 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року Асоціація ЄМА є координатором Національної програми сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків SAFE CARD, яка реалізовується в Україні за підтримки Державного департаменту США.
IX Східноєвропейська конференція ЄМА із протидії шахрайству і кіберзлочинності (ema.com.ua/ix-international-fraud-conference-2016) – головна подія року у сфері боротьби з високотехнологічним шахрайством у банківській та телекомунікаційній галузі.
Конференція, організатором якої виступає Українська міжбанківська асоціація членів платіжних систем ЄМА, є професійною площадкою для обміну інформацією та досвідом, налагодження взаємодії між спеціалістами, які володіють інструментами виявлення, аналізу і прогнозування ризиків, та представниками бізнесу, регуляторів, правоохоронних органів і розробників спеціалізованих систем. Цього року конференція відбудеться 18 жовтня у FRAT Social Club.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...