Жити в теплому будинку і затишно, і приємно. Але, у зв'язку з істотним подорожчанням енергоресурсів, вартість такого задоволення значно зросла, і це негативно позначається як на сімейному бюджеті, так і на моральному стані мешканців. Одним словом, або плати багато і грійся, або економ і мерзни.
З огляду на стан наших будинків, особливо їх теплозберігаючі якості, єдиним виходом, щоб зігрітися і хоч трохи заощадити суворою зимою, буде утеплення фасаду. Суперечок і дискусій з приводу вибору матеріалів для фасадних робіт досить багато, але все зводиться до кількох найменувань: пінопласт, пінополіуретан, скловата і мінеральна вата.
Кожен матеріал по-своєму гарний, і, характерні кожному теплозберігаючі властивості, відрізняються не на багато. Питання тільки в тому, наскільки екологічний і ефективний даний захід відносно вкладених коштів.
Серед всіх видів утеплювачів найбільшим попитом користується мінеральна вата. Це зрозуміло. Адже матеріал абсолютно природний і екологічно чистий, тому що виготовлений з гірських порід вулканічного походження. Термін експлуатації практично необмежений. Його не руйнує волога, сонячні промені і не псує цвіль. При нагріванні він не випаровує токсичних речовин, що чинять шкідливий вплив на організм. Мінеральна вата легка, тому не перевантажує фундамент, особливо старих будинків, які при будівництві не були розраховані на облагороджування фасаду подібним способом. Працювати з нею легко і приємно, а для виконання робіт не потрібні фахівці з утеплення фасадів високої кваліфікації. Якщо є бажання утеплитися і вмілі руки, з такою роботою цілком можна впоратися і самому.
Процес утеплення фасаду починається з очищення зовнішніх стін від усього зайвого: пилу, сміття, сторонніх цвяхів, дощок і т.д. Тріщини, що утворилися в процесі експлуатації будівлі, замазують або заштукатурюють. Далі клеєм приклеюються листи мінеральної вати і закріплюються дюбелями для міцності і надійності. Таке кріплення передбачає мокрий спосіб утеплення стін. Тобто на вату зверху клеїться спеціальна сітка, наноситься тонкий шар штукатурки, а далі фінішна штукатурка короїд, мінеральна крихта і т.д.
Є й інший спосіб кріплення вати і утеплення фасаду, який називається дихаючим. Спочатку на фасад будинку кріпляться металеві або дерев'яні рейки з інтервалом, рівним ширині листа мінеральної вати. Щільно укладається матеріал між рейками і закріплюється дюбелями до стіни. Далі на рейки кріпиться декоративний матеріал. Це може бути сайдинг, керамічні плити, профнастил і т.д. Основне завдання дихаючого фасаду - вентиляція утеплювача і виведення конденсату з товщі утеплювача при одночасному збереженні тепла.
Обидва способи гарні і виправдовують вкладення. Але, для прийняття правильного рішення необхідно завжди радитись з фахівцями, які допоможуть оцінити ситуацію і провести розрахунки щодо матеріалу і його ефективності. Що ж стосується декоративної частини, тут поради зайві. Кожен вибирає на свій смак. Хто хоче здешевити проект, вибирає короїд, сайдинг або профнастил. Більш благородний вид прийме фасад будинку з нанесеною мінеральною крихтою або керамічними плитами.