Складні ножі отримали свою популярність завдяки компактності, зручності та практичності. Саме вони найкраще підходять для щоденного використання хоч в умовах міста, хочу у поході.
Вибір таких ножів зараз дійсно великий, існує безліч моделей різних типів та призначень, тому і вибір ножа, що підійде саме вам, може стати доволі складним.
Ця невелика стаття допоможе вам зрозуміти, на що звертати увагу при покупці складаного ножа, чим, сподіваємось, значно спростить процес вибору.
Що важливо знати перед покупкою складаного ножа?
При виборі складаного ножа варто враховувати кілька важливих факторів:
Розміри клинка (леза) ножа
Довжина леза визначає розміри ножа в цілому, а значить і те, наскільки зручно буде носити ніж, та чи буде у вас можливість носити його приховано. Також розмір ножового клинка сильно впливає на те, чи буде він відповідати вимогам законодавства тієї чи іншої країни.
Наприклад, в Україні те, чи вважається ніж холодною зброєю, чи ні, визначають за цілим рядом ознак. Головне, що вам варто пам'ятати, у вашого ножа одночасно має не бути гарди (хрестовини, що захищає руку), товщина леза має бути меншою за 2,6 міліметра, а довжина – менше 90 міліметрів. Якщо ніж не відповідає усім цим ознакам, він буде вважатись холодною зброєю. Якщо ж, скажемо, у ножа буде гарда, але він буде коротший за 90 мм, холодною зброєю він не вважатиметься.
Зрозуміло, що довжина та товщина клинка ножа визначають його придатність для тієї чи іншої роботи. Тому важливо знати, для яких цілей ви будете використовувати ніж.Так для “міського ножа” головними параметрами будуть компактність та зручність, а для похідного – міцність та надійність конструкції.
Матеріали леза
Матеріал леза безпосередньо впливає на міцність, надійність та довговічність ножа. А також на те, наскільки довго ніж залишатиметься гострим, і наскільки складно його буде заточити.
Найбільш поширеними ножовими матеріалами все ще залишаються нержавіюча і вуглецева сталі. Обидва варіанти мають свої переваги: нержавіюча сталь стійка до корозії та простіша в експлуатації, а вуглецева сталь – дуже міцна і довше тримає гостроту.
Механізми складання ножа
Існують різні механізми складання ножа. Деякі ножі можна відкрити тільки двома руками (наприклад, такими є багатофункціональні ножі на кшталт швейцарських, та більшість класичних моделей).
Деякі ножі розкриваються зачепом пальця однієї руки за спеціальний ричаг-фліпер чи підпальцевий отвір у клинку.
Існують моделі які відкриваються під дією сили тяжіння (так звані “гравітаційні ножі), а також автоматичні ножі, які розкриваються завдяки роботі спеціального пружинного механізму.
Тут вам теж доведеться вирішувати, що для вас важливіше – зручність та швидкість або надійність та простота. Бо зрозумілим є такий факт: “Чим складніша конструкція ножа, тим нижча його надійність”
Пружинні механізми забезпечують швидке та ефектне розкриття ножа, але куди більше “бояться” забруднення та великих навантажень.
Також варто пам'ятати, що у деяких країнах автоматичні ножі і зовсім заборонені. Або, як, наприклад, у Канаді, за законом дозволено носити тільки ножі, що розкриваються двома руками.
Механізми блокування клинка - так звані замки
Коли купуєте ніж перевірте, як легко та зручно його відкривати та закривати, а також чи є у нього система блокування для запобігання випадковому складанню леза. Наявність подібного замка є обов'язковою для кожного сучасного складаного ножа. Бо вона дуже підвищує безпечність та зручність його використання.
Тип руків'я
Руків'я повинне бути зручним саме для ваших рук. Тому краще перш чим купити ніж, потримати його у власних руках. Також руків'я має бути стійким до впливу вологи, не нагріватись від жару та не сильно остигати на холоді, не ставати ковзним від вологи (саме тому суцільнометалеві руків'я – не кращій варіант).
Дуже добре показали себе сучасні композити на кшталт мікарти та текстоліту G10. Вони міцні, легкі, зазвичай не ковзні та дуже приємні на дотик, не бояться вологи та перепадів температур.
Підсумки
Ідеального ножа не існує, але знайти ніж, що підійде саме вам, цілком реально. Незалежно від того,шукаєте ви ніж для походів, або для повсякденного носіння у місті, важливо вибрати той, який відповідає саме вашим вимогам та забезпечує максимальну безпеку та зручність саме для вас.