Купівля бажаного автомобіля найчастіше призводить покупця до питання – який спосіб для цього найвигідніший? Не завжди організації та підприємці мають вільні кошти на купівлю нового автотранспорту. Звертатися до фінансових організацій за кредитом буває проблематично, оскільки вимоги до клієнтів банку дуже суворі, а відсоткова ставка досить висока. Виходом із цього положення буде придбання техніки чи автомобіля на умовах фінансової оренди або, іншими словами, лізингу.
Лізинг автомобіля передбачає довгострокову оренду, за умовами якої лізингоодержувач сплачує щомісячні платежі, що включають оплату транспортного засобу (ТЗ), оренду і відсоток, але при цьому після закінчення договору стає повноправним власником майна, що орендується. Відмінна риса автолізингу - оптимізація оподаткування. Тому цей фінансовий інструмент такий популярний у юридичних осіб. За договором лізингу лізингодавець також надає і повний комплекс послуг, який, наприклад, зажадав додаткових витрат при автокредитуванні:
- укладає угоду купівлі-продажу автомобіля із автодилером;
- здійснює постановку транспортного засобу на облік;
- оформляє договір страхування ТЗ (ОСЦПВ, КАСКО);
- сплачує транспортний податок.
Придбання комерційного транспорту, спецтехніки чи устаткування в лізинг дає можливість юридичним особам та підприємцям не вилучати значні кошти з обороту організації, дозволяє заощадити на податках, і навіть здійснювати робочу діяльність, збільшуючи доходи.
Що означає Лізинг?
Лізинг є сукупністю правовідносин, що виникають під час укладання та реалізації договору лізингу, зокрема і придбанням предмета такого договору. Іншими словами, лізинг є економічним інструментом, що дозволяє на обумовлених у договорі умовах використовувати транспортний засіб лізингоодержувачу з правом його викупу. При цьому лізингодавець зобов'язується не лише придбати обраний лізингоодержувачем автомобіль у автодилера, але й надати це майно у тимчасове користування клієнту за встановлену плату.
Зверніть увагу! Тільки після закінчення терміну договору лізингу користувач, який купив транспортний засіб у лізинг, буде власником при оплаті залишкової вартості автомобіля. До цього моменту власником вважатиметься лізингодавець.
Які переваги та недоліки має автолізинг
Вирішивши скористатися схемою лізингових операцій при покупці авто, необхідно чітко представляти всі переваги та недоліки цього фінансового інструменту. Для яких би потреб, виробничих або особистих, не було придбано транспортний засіб у лізинг, клієнт отримає додаткові послуги у вигляді автострахування, податку на розкіш тощо, які будуть включені до лізингових платежів, тим самим розподіляючи рівномірно витрати на весь термін дії договору. Не варто забувати той факт, що не всі організації, особливо на початковому етапі свого становлення, мають суттєві активи для придбання техніки. Лізинг дозволяє не вилучати значні оборотні кошти та придбати необхідне обладнання, спецтехніку або комерційний автомобіль на вигідних умовах. Але це не всі переваги лізингу:
- застосування механізму прискореної амортизації, у тому числі із трикратним коефіцієнтом;
- наявність податкових преференцій;
- розробка зручної індивідуальної схеми погашення платежів, що передбачає діяльність організації, зокрема сезонні роботи;
- стислий термін при оформленні договору;
- менш суворі вимоги до клієнтів при наданні необхідних документів;
- можливість придбання відразу кількох авто;
- можливість поновити основні фонди;
- після закінчення договору лізингу можна змінити автомобіль на новий.
Зверніть увагу! Використання лізингових програм для придбання автомобіля дозволяє скористатися податковими преференціями, які можуть становити сумарно до половини вартості транспортного засобу.
За сукупністю переваг, купівля техніки в лізинг має і ряд недоліків:
- власником предмета лізингу залишається лізингова компанія;
- право здачі транспортного засобу в суборенду можливе лише за дозволом лізингодавця в обумовлених випадках;
- для фізичних осіб не передбачається жодних податкових пільг.
Враховуючи, що позикові кошти, отримані за допомогою кредиту на придбання транспорту, не дозволяють повернути навіть частину витрачених фінансових активів організації, лізинг є універсальним рішенням, особливо для малого та середнього бізнесу.
Як видаються машини у лізинг?
Для оформлення в лізинг ТЗ необхідно виконати такі кроки:
- Вибрати лізингову компанію та автомобіль, який ви хочете отримати у лізинг.
- Ознайомитись із запропонованими програмами та умовами лізингової угоди.
- Узгодити або скоригувати умови (за потреби).
- Підготувати пакет документів, необхідний для укладання договору автолізингу , включаючи заяву, копії установчих документів, бухгалтерську звітність.
- Подати заявку та дочекатися рішення лізингової компанії.
- Укласти договір, в якому будуть зазначені умови лізингу, строки та порядок виплати платежів, права та обов'язки сторін.
- Внести перший платіж (якщо це зазначено за умов договору).
Отримати автомобіль та почати його використовувати відповідно до умов договору лізингу.
Особливості придбання машини у лізинг
Процес купівлі автомобіля у лізинг має свої особливості.
Договір може бути укладений лише письмово. Якщо оренда допускає усну угоду, то лізингових контрактах це неприйнятно.
Угода може складатися у вільній формі при цьому в ній повинні бути такі пункти:
- повний опис об'єкта (майна), що передається лізингоодержувачу;
- умови (розмір та графік платежів, початковий аванс, строки);
- умови викупу та наслідки порушення угоди;
- умови дострокового розірвання;
- обов'язок сервісного обслуговування та страхування;
- ставка подорожчання.
На відміну від оренди при оформленні документів на лізинг авто необхідно укласти одночасно два договори. Другий – це договір купівлі-продажу майна, де одна сторона є колишнім лізингодавцем, а друга – лізингоодержувачем.
Умови та вигоди
Багато лізингових компаній для залучення клієнтів використовують унікальні лізингові схеми, що дозволяють враховувати побажання клієнтів. Найчастіше запропоновані умови включають:
- лізингоодержувач самостійно вибирає одну з базових схем розрахунків або обговорюються індивідуальні умови договору;
- лізингодавець надає додаткові послуги, у тому числі всі види автострахування;
- попереднє рішення може бути прийняте навіть за мінімальним набором документів.
Вигідні умови лізингу для організацій та індивідуальних підприємців дадуть можливість суттєво заощадити бюджет підприємства: повернути ПДВ та застосувати триразовий коефіцієнт амортизації, який у результаті сильно здешевить викупну вартість транспортного засобу. При цьому якщо діяльність підприємства носить сезонний характер робіт, можливе застосування оптимального графіка платежів, складеного з урахуванням даних особливостей бізнесу. Розподіл виплат може здійснюватися як з урахуванням побажань клієнта, і рівномірно.
Лізинг для юридичних осіб
Організації та підприємці не завжди мають вільні грошові активи для придбання необхідного обладнання та техніки для свого бізнесу. Купівля авто в лізинг у такому разі буде вирішенням цієї проблеми. Лізингодавець при оформленні зазначеного договору може виступати балансоутримувачем, а в бухгалтерській звітності лізингоодержувача-організації така купівля буде записана у графі витрат. Це дозволить скоротити податки та перенаправити фінанси на розвиток підприємства.
Зверніть увагу! Лізингоодержувач у разі прострочення платежу ризикує залишитися без транспортного засобу, оскільки лізингодавець має право на зазначеній підставі вилучити його з користування.
Основною перевагою лізингу для юридичних осіб є прискорена амортизація, яка дозволяє не тільки зменшити розмір податкової ставки на прибуток, оскільки відбувається збільшення обсягу відрахувань з амортизації, а й сприяє зменшенню залишкової вартості автомобіля.
Лізинг для фізичних осіб
Купівля авто за умов лізингу який завжди прийнятна для фізичних осіб, оскільки найчастіше мінуси цієї альтернативи автокредиту значно перевищують плюси. Насамперед, покупець не буде власником автомобіля, всі права належать лізинговій компанії, отже він не може здати в суборенду придбане авто. По-друге, фізичні особи не мають жодних податкових пільг, а з урахуванням завищених відсоткових ставок та укороченого терміну дії договору, щомісячні внески можуть виявитися вищими, ніж при автокредитуванні. І хоч лізингові компанії висувають менш суворі вимоги при оформленні договору, ніж банки, навряд чи можна назвати цей фінансовий інструмент для фізичних осіб при покупці авто оптимальним.
Схема лізингу легкових автомобілів
Схема купівлі легкового автомобіля у лізинг передбачає кілька етапів:
- Вибір автомобіля: покупець самостійно вибирає постачальника чи вибирає зі списку запропонованих постачальників лізингової компанії, і навіть підбирає легковий автомобіль.
- Збір документів: покупець надає лізинговій компанії необхідний пакет документів та заяву.
- Прийняття рішення: лізингодавець переглядає заяву та приймає рішення про укладання угоди.
- Оформлення договору: лізингоодержувач та лізингодавець укладають договір лізингу, а лізингодавець та автодилер - договір купівлі-продажу.
- Початковий внесок: лізингоодержувач вносить авансовий платіж.
- Передача транспортного засобу: придбана у лізинг машина передається у користування клієнту.
- Оплата: лізингоодержувач здійснює за складеним графіком платежів щомісячні внески протягом встановленого терміну.
- Право власності: після виконання зобов'язань до лізингоодержувача переходить право власності на автомобіль.
Лізингова схема передбачає наявність трьох сторін угоди: лізингодавця, лізингоодержувача та дилера.
Не важливо як куплено ваше авто, у лізинг, кредит чи за кеш, не забувайте про регулярне оновлення щіток склоочисника, щоб забезпечити собі видимість на дорозі. А допоможуть Вам у цьому наші партнери, інтернет-магазин Двірники24.
Види лізингових платежів
Лізингові компанії при купівлі автомобіля зазвичай використовують два варіанти лізингових платежів – ануїтетний та регресний. Аннуитетный лізинговий платіж передбачає розподіл усієї суми на однакові щомісячні платежі протягом період фінансової аренды. Вибір графіка оплати з ануїтетною схемою дозволяє організації заздалегідь запланувати фінансові витрати, але по суті є одним із найдорожчих способів. Це відбувається через те, що рівномірність щомісячних виплат досягається за рахунок зменшення платежів щодо погашення вартості транспортного засобу на початку договору, коли відсотки максимальні. У результаті перерозподіляючи суму погашення вартості авто на кінець договору, відбувається збільшення загального розміру відсотків.
При регресі розрахунок лізингу має іншу варіацію: погашення вартості придбаного в лізинг майна проводиться рівномірно протягом усього періоду договору, але тільки при цьому лізингові відсотки більше на початку терміну і поступово зменшуються. Регресна схема платежів у результаті дає можливість заощадити організації, не переплачуючи за процентною ставкою.
За способом сплати розрізняють і інші види, які можуть мати ступінчастий графік, що враховують нерівномірність доходу клієнта через сезонну діяльність організації.
Що краще – взяти кредит чи лізинг на автомобіль?
Ознака |
Оренда |
Лізинг |
Сторони договору |
Орендодавець та орендар |
Лізингодавець, лізингоодержувач та автодилер. |
Вимоги до сторін |
ТЗ, що належить орендодавцю на праві власності, передається за договором оренди другій стороні (орендарю). Орендодавець не купує автомобіль на вибір клієнта. |
Лізингова компанія (лізингодавець) згідно з укладеним договором купує ТЗ, необхідне клієнту, у автодилера та надає його на умовах фінансової оренди у користування. |
Передача ТЗ |
Власник ТЗ, яким може виступати як фізична, так і юридична особа або ІП. |
Лізингова компанія, що здійснює даний вид діяльності |
Вартість договору |
Сума фіксованих орендних платежів |
Сума складається з: - щомісячних платежів, включаючи відсоткову ставку, оплату вартості ТЗ та оренду; |
Відповідальність за ТЗ |
Несе орендодавець, який має право розірвати договір при несплаті з боку орендаря. Штрафи не передбачаються. |
Несе лізингоодержувач (за прострочення платежів можуть бути нараховані штрафні санкції). |
Строк договору |
Термін договору може бути різним – від 1 години до кількох років залежно від цілей орендаря. |
Термін договору від шести місяців до п'яти років і дорівнює терміну корисного використання ТЗ. |
Право розпорядження ТЗ |
Орендар немає права розпоряджатися ТЗ, договір допускає використання орендованого майна суворо у межах обумовлених умов. |
Лізингоодержувач має право розпоряджатися ТЗ самостійно, але суборенда можлива лише за попередньою угодою з лізингодавцем. |
Наявність прискореної амортизації |
Ні |
Так |
Перехід ТЗ у власність |
Не має переходу права власності після закінчення договору оренди. ТЗ повертається орендодавцю. |
Встановлюється договором, після закінчення терміну угоди лізингоодержувач має право придбати машину, сплативши залишкову вартість. |
Порівнюючи кредитування та лізинг як способи купівлі автомобіля, перш за все, варто враховувати цілі, для яких цей транспортний засіб купується. Якщо машина чи необхідне обладнання купується в лізинг юридичною особою, то дана послуга дає можливість отримати податкові преференції та повернути частину вартості автомобіля, а утримання та обслуговування здійснюється лізинговою компанією – вигода очевидна для будь-якого керівника організації. Автокредитування не дозволяє скористатися подібними пільгами. Однак за допомогою лізингу можна міняти автомобілі кожні два-три роки.
Чи можна купити вживане авто в лізинг?
Сьогодні лізингові компанії пропонують скористатися лізинговими схемами для придбання вживаних автомобілів, обладнання або спецтехніки. Пов'язано це не тільки з ринковою вартістю автомобіля на даний період часу, але й технічними характеристиками, пробігом, комплектацією, які допоможуть заощадити грошові активи. Якщо транспортний засіб необхідний короткий період підтримки чи розвитку бізнесу, особливо за умови сезонної діяльності організації, то купівля б/у техніки в лізинг може бути оптимальним рішенням.
У чому відмінність лізингу автомобіля від його оренди?
Оренда автомобіля та купівля транспортного засобу в лізинг схожі, але все ж таки мають ряд відмінностей, які представлені нижче в порівняльній таблиці:
Таким чином, суттєвою відмінністю між такими фінансовими інструментами при праві користування автомобілем на умовах оренди та лізингу є право викупу. Купуючи автомобіль у лізинг, організація має право виплатити залишкову вартість транспортного засобу після закінчення терміну договору та стати повноправним власником. Варто також зазначити, що оренда авто не передбачає можливості повернути ПДВ та суттєво знизити податкову базу на прибуток юридичної особи чи підприємця, начебто транспорт було придбано за договором лізингу.
Висновок
Автолізинг дозволяє отримати використання ТЗ без значних одноразових витрат. При цьому лізингоодержувач вибирає з великого асортименту транспортного засобу, не займається сервісним обслуговуванням та страхуванням транспорту. Однак укладання цього виду договорів має свої нюанси, які варто врахувати наперед.