За бенефіціарним власником одного підприємства може стояти інше підприємство, що створює певний заплутаний лабіринт у власницькій структурі. Однак, коли приходить час визначити кінцевого бенефіціара, виявляється, що це конкретна особа чи особи. Але чи так просто виявити такий ланцюжок та розплутати всі переплетені нитки? Як дізнатися, хто такий кінцевий бенефіціарний власник?

Кінцевий бенефіціарний власник компанії: хто це такий?

Термін «бенефіціар» має свій корінь у французькій та англійській мовах і перекладається як «одержувач вигоди». У юридичній сфері визначення «кінцевий бенефіціарний власник» асоціюється з фізичною особою, яка впливає на функціонування підприємства та має певні переваги. Часто таких бенефіціарів називають «контролерами». Ці терміни, в певному контексті, можуть вважатися синонімами.

Існують дві основні категорії бенефіціарних власників:

  1. Особи, які прямо або через інших осіб володіють ≥25% частки у статутному капіталі підприємства.

  2. Особи, що можуть контролювати діяльність компанії, навіть якщо вони формально не володіють необхідною часткою.

Бенефіціарним власником юридичної особи може бути генеральний директор чи інший керівник компанії. Також цей вигодонабувач може мати зв'язки з кількома особами у керівництві підприємства. У будь-якому випадку, кінцевий бенефіціарний власник це той, хто має значущий вплив на управління юридичною особою.

Навіть якщо жоден учасник (акціонер) підприємства не володіє ≥25% статутного капіталу, це не означає, що кінцевий бенефіціар відсутній.

Де знайти інформацію про кінцевих бенефіціарів?

Існує офіційна база даних про кінцевих бенефіціарів усіх українських компаній з 2017 року. Інформацію про бенефіціарів можна знайти на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних data.gov.ua. У зв'язку з приєднанням до ініціативи Transparency International для забезпечення прозорості та боротьби з корупцією, дані про кінцевих власників українських підприємств також доступні в Глобальному реєстрі бенефіціарних власників.

Компанії зобов'язані розкривати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарів (відповідно до Закону України №1702-VII). Під час укладання угод та проведення операцій здійснюється ідентифікація та верифікація юридичних осіб, яка дозволяє встановити кінцевих бенефіціарів або контролерів, зокрема, прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи (фізичних осіб), країну їхнього постійного проживання та дату народження.

Ті ж самі дані додаються до Форми 1 для реєстрації юридичних осіб згідно з Наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 року № 3268/5. У випадку відсутності кінцевого бенефіціарного власника (наприклад, у громадських організацій, де бенефіціар не передбачений), це також відображається в Формі 1. Після цього реєстраційні дані компанії потрапляють до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Це відкритий реєстр, доступний для використання та аналізу громадськістю та ЗМІ для здійснення громадського контролю.