Важливо вдало розмістити товар, щоб не ускладнювати логістичні операції на складі. Неправильний перерозподіл і розташування перешкоджатиме робочому процесу, що може призвести до пошкодження товару або до нещасного випадку.
Палета є основною опорою вантажу в палетних стелажах. Конструкція палетних стелажів може дещо відрізнятись в залежності від призначення, виду вантажу та принципу завантаження і розвантаження палет. Набивні, фронтальні, гравітаційні стелажі чи із шатлами, усі ці види палетних стелажних систем виготовляє компанія ІМВО.
Палета – це опора із дощок чи пластику, своєрідна платформа, на які кладеться вантаж. Вантаж на палетах переміщується по складу та завантажується чи відвантажується зі стелажів на інший за допомогою автонавантажувача або гідравлічної рокли для піддонів.
Види палет для складу
Існують різні типи піддонів. Поділяють їх за такими критеріями:
- за розміром;
- за кількістю точок входу;
- за матеріалом виготовлення.
За розмірами вирізняють європіддон та американський піддон. Перший являє собою опору розмірами 1200х800 мм. Регулюється Європейською асоціацією - EPAL. Це один з типів палет, що стандартизований ISO (міжнародною організацією стандартизації). Тому в Європі промисловість і логістка використовують цей тип як основну опору для полегшення зберігання і перевезення товару.
Європіддон має такі характеристики:
- Розміри: довжина 800 мм, ширина 1200 мм.
- Матеріали: 11 дерев'яних дощок, 9 блоків, 78 цвяхів.
- Приблизна вага: 25 кг.
- Безпечне робоче навантаження в русі: 1500 кг.
Статичне навантаження: найнижчий піддон не повинен перевищувати навантаження понад 5500 кг при укладанні завантажених піддонів на тверду і рівну поверхню.
Американський піддон використовується в логістиці Америки та Японії. Його розміри – 1200х1000 мм. Має також назву універсальний піддон або ізопіддон.
Основні характеристики:
- Розміри: довжина 1000 мм, ширина 1200 мм.
- Приблизна вага: 25 кг.
- Безпечне робоче навантаження в русі: 1500 кг
- Статичне навантаження: не перевищувати 6000 кг на гладкій, твердій і безпечній поверхні.
Існують інші розміри палетів. Їх визначає організація ISO.
Палети за кількістю точок входу розрізняються за кількістю сторін, куди навантажувач вводить вила, щоб переміщати вантаж. Бувають з чотирма і двома місцями доступу.
За матеріалом виготовлення бувають: дерев’яні, пластикові, металеві, картонні. Перші мають конкурентну ціну, стійкі. Проте складно очищати, дезінфікувати. Пластикові краще витримують удари. Їх легше чистити. Проте більше схильні до деформацій. Металевий піддон найміцніший і найважчий. Легко почистити та дезінфікувати. Картонні призначені для легких вантажів. Недорогі, і можуть йти у переробку. При цьому у них дуже короткий цикл використання.
Існують й інші типи. Це, наприклад, реверсивні, закриті, палети-крила.
Використання палет та рекомендації щодо їх завантаження
Правильне використання палет – це більш важливий момент, ніж може здатися, на перший погляд. Від завантаження товару на зазначену опору залежить стан продукції.
При завантаженні товару дотримуйтесь таких рекомендацій:
- Не залишайте проміжків між палетами, щоб уникнути незбалансованого укладання.
- Укладайте піддони хрест-навхрест у разі транспортування їх вантажівкою або будь-яким іншим транспортним засобом.
- Слідкуйте, щоб вантаж не перевищував габарити піддона. Якщо перевищує, обмотайте його термоусадковою плівкою.
Якщо точно знаєте висоту і вагу вантажу, досить легко визначити , скільки палет можна завантажити на транспортний засіб або на стелаж.