У нирках фільтрується кров і утворюється сеча, яка крім рідкої частини містить солі та кінцеві продукти метаболізму. Завдяки цьому проводиться очищення організму від непотрібних сполук, підтримується сталість складу внутрішнього середовища. Будь-яке порушення функції нирок становить серйозну небезпеку та потребує негайної корекції. Щоб вчасно визначити проблему, потрібно здати спеціальний комплекс аналізів — ниркові проби. Дослідження показує загальний стан сечовидільної системи та дозволяє виявити ознаки хвороби.
Як перевірити здоров'я нирок?
За даними ВООЗ, захворювання нирок присутні у 10-15% дорослого населення планети. На початкових етапах патології зазвичай протікають безсимптомно, але згодом призводять до тяжких порушень складу крові та роботи всіх внутрішніх органів. Якщо хворобу вчасно не діагностувати, вона може викликати хронічну ниркову недостатність та потребу у довічних сеансах гемодіалізу.
Щоб уникнути таких проблем, варто уважно ставитися до свого здоров'я та не уникати профілактичних оглядів, навіть коли нічого не болить. Найпростіший спосіб перевірити функціонування нирок — здати ниркові проби, які входять до стандартного переліку щорічного лабораторного чек-апу організму. Дослідження становить собою аналіз біохімічних показників крові, які пов'язані із роботою сечовидільної системи.
Інший спосіб обстеження нирок — ультразвукова діагностика. Інструментальне обстеження рекомендовано пацієнтам з відхиленнями в результатах ниркових проб, а також людям, які скаржаться на біль в попереку, порушення сечовиділення, набряки, підвищення артеріального тиску.
Що показують ниркові проби?
Стандартний комплекс дослідження функції нирок у приватній лабораторії https://hemomedika.com.ua/ включає 3 показники:
- Сечовина. Це продукт розпаду білків, який виводить з організму надлишок азоту та запобігає розвитку небезпечного стану уремії — отруєння токсичними метаболітами. Сечовина зростає при гострих та хронічних ниркових захворюваннях, а також при високобілковій дієті, деяких хворобах серця, цукровому діабеті.
- Креатинін. Це кінцевий продукт перетворення креатину та креатинфосфату, який виділяється з організму переважно шляхом фільтрації у ниркових клубочках. Рівень креатиніну — основний маркер фільтраційної функції органа, тому показник підвищується при різноманітних нефрологічних захворюваннях.
- Сечова кислота. Це продукт метаболізму пуринів — компонентів амінокислот та нуклеїнових кислот (ДНК, РНК), який в нормі виводиться нирками. При порушенні видільної функції сечова кислота накопичується в організмі та відкладається у суглобах, викликаючи подагру.
Ниркові проби дозволяють запідозрити велику кількість захворювань системи органів сечовиділення. Відхилення у результатах аналізів — привід звернутися за консультацією до нефролога або уролога, який проведе повне обстеження та поставить правильний діагноз.
Ниркові проби: як здавати
На біохімічні показники крові впливають різні зовнішні та внутрішні фактори, тому підготовка — обов'язкова умова отримання точних результатів. Основні правила:
- аналіз крові здають натщесерце, тобто після 8-10 годин голодування, впродовж яких дозволяється лише мінеральна вода в помірній кількості;
- за 2 дні до здачі ниркових проб заборонено пити алкоголь, бажано не зловживати жирною їжею;
- напередодні процедури не можна відвідувати баню або сауну;
- перед відвідуванням лабораторії слід утриматись від інтенсивних фізичних навантажень, за можливості уникати стресів;
- за 1 годину до забору крові заборонено курити.
Перед лабораторною діагностикою не слід приймати будь-які ліки, особливо діуретики та інші препарати, що впливають на роботу нирок. Також не можна використовувати сечогінні чаї. Виключення становлять медикаменти, які були призначені лікарем та потребують регулярного прийому. Якщо викликають будь-які сумніви щодо підготовки, слід уточнити інформацію у представників лабораторії Гемо Медика або у свого лікаря.