Наш народ має глибоку духовну й культурну спадщину, коріння якої сягає сивої давнини. Ще з тих часів, коли наші пращури не мали достатнього рівня писемності, їхня мудрість передавалася з покоління в покоління у цікавих казках. Втомлена важкою працею матуся, ніжно пригортаючи своїх малят, щовечора розповідала про захопливі пригоди з життя тварин чи дивовижних міфічних істот. Усе це вона сотні разів чула від своєї матері. Усе це передадуть її діти своїм нащадкам. Ось так щовечора в атмосфері родинного затишку передавалися з вуст в уста нетлінні скарби нашого народу. Українська народна казка — це не просто спосіб розважити дітей. Це віковічна мудрість, яку трепетно берегло й передавало нащадкам кожне покоління. І сьогодні цими прадавніми цінностями збагачуються й наші малята. Багато українських казок (і не лише) можна знайти у бібліотеці TOU за цим посиланням https://tales.org.ua/kazky/ukrainski-narodni-kazky/

Чим унікальні казки нашого народу?

Українські народні казки мають свої особливості. Вони відрізняються від казок інших народів. Ми зібрали найцікавіші факти про цей унікальний жанр української літератури.

Алегоричні образи доступно пояснюють про складне

Як дітям легко розповісти про лінь, заздрість чи непослух? Просто прочитайте їм народну казку. В алегоричних образах тварин вони легко впізнають себе. Ліниві Круть і Верть, хитра Лисичка, полохливий Зайчик нагадають малятам їхні щоденні ситуації і допоможуть знайти вихід з труднощів. Ці доступні для розуміння персонажі розкажуть просто про складне.

Перебільшення увиразнюють характерні риси персонажів

Напевно, ви не раз зустрічали в народних казках змія, від бігу якого тремтить земля. Або ж пам'ятаєте, як Котигорошко вириває дуб із корінням. Такі перебільшення, що в літературознавстві називаються гіперболою, є особливістю народної творчості. Вони служать для того, щоб підкреслити силу відважних героїв чи небезпеку страшних персонажів. Діти, читаючи такі перебільшення, одразу малюють у свої уяві яскраві картини. Це робить українські народні казки цікавими й зрозумілими.

Характер українських жіночих персонажів відрізняється від героїнь інших народів світу

Визначальні характеристики жінок — чесність, мудрість, працьовитість. Дівчатка в українських народних казках не шукають принців, не милуються своєю зовнішністю, не мріють опинитися в палаці, як це роблять деякі красуні з казок народів світу. Натомість вони вирізняються неабиякою мудрість, дають поради й мають рішення складних обставин. Жінки у наших казках вміють та люблять працювати, адже саме такими спрадавна були українки.

Повтори створюють унікальний стиль і допомагають легко запам'ятати сюжет 

Читаючи казки, часто можна зустріти повтори:

  • єдинопочаток (скажімо, чимало народних творів розпочинаються словами "Жили собі дід та баба");
  • однакові кінцівки в різних казках (наприклад, "Живуть-поживають, добра наживають");
  • накопичувальні елементи (згадаймо лише "Ріпку" чи "Рукавичку", які побудовані на таких повторах персонажів).

Це створює цілісну унікальну систему українського фольклору. У цих фразах міститься особлива атмосфера й затишок, з якими все життя асоціюються казки дитинства. А багатократні повтори допомагають легко вивчити й запам'ятати твір.

Загадки викликають  особливий інтерес 

У багатьох казках для вирішення складних ситуацій герої повинні відгадати загадки. Це неповторне поєднання різних жанрів народної творчості. Для чого загадки в казках? Цим українці мотивували своїх малят думати, аналізувати, порівнювати, слухаючи цікаву історію про улюблених персонажів. Закономірним є те, що всі загадки завжди мають відгадки у казках. Казкові герої щоразу знаходять вихід з труднощів і відповіді на складні запитання. Це є символ того, що в житті немає безнадійних ситуацій. Вихід та відповідь є завжди, і народні казки цьому з дитинства навчають.

Українські казки наповнені не лише цікавими пригодами. Вони передають цінності, морально-етичні погляди, традиції нашого народу. Ці казки виховують найкращі чесноти маленьких українців. У них захована неосяжна мудрість попередніх поколінь.