Отже, ви хочете купити ніж? І плануєте регулярно ним користуватися? Будете носити його на своїй кишені? Ви навіть почали щось вибирати, роздивлятись на сторінках ножових інтернет-магазинів?

Але є одна велика проблема. Ножів в магазинах – тисячі. Вони всі різні. Припустимо, ви вже розібралися, що для регулярного використання у місті найкраще купити компактний складаний ніж (так званий EDC knife). Але навіть серед цих ножів панує просто величезна різноманітність. У тому числі й за сортами сталі, з яких вони виготовлені. Що означають ці цифри та літери на лезах та пакунках? Ніж з якої сталі краще вибрати?

Існує безліч різних сортів ножової сталі на вибір. Вам потрібний клинок з нержавіючої чи високовуглецевої сталі? Нержавіючі сорти сталі куди краще опираються корозії, тоді як високовуглецеві дозволяють набагато простіше досягти гарної гостроти ножа.

В'язкість і твердість – вимоги для ножових сталей, що суперечать один одному. Що краще? Клинок із сталі з добрим показником в'язкості прощає сильні удари і з більшою ймовірністю переживе їх без поломки. Тоді як тверда сталь довше зберігатиме гостроту ріжучої кромки. Кращі ножові сталі є певним компромісом між цими вимогами, перебуваючи десь посередині за тими та іншими показниками.

Більшість клинків для кишенькових міських ножів виготовляється із нержавіючої сталі. Існує величезний список назв різних сортів нержавіючої сталі: 440C, 8CR13MoV, AUS 8, H1, 154 CM, VG 10, CPM 154, S35 VN. Кожна відрізняється своїми специфічними властивостями. Якісь (наприклад, сталь 420) простіше заточувати, але й затупляться вони швидше. Інші зберігатимуть гостроту набагато довше, але, щоб заточити їх, вам доведеться повозитися. Деякі нержавіючі сталі стійкі навіть до солоної води (наприклад H1), інші ж опираються корозії дещо гірше, їх навіть іноді називають напівнержавійками (наприклад, сталь D2).

Більшість хороших сталей бюджетного рівня або належать до різних варіантів 8CR13MoV, AUS 8, і 440 C, або подібні до них. Якщо ви здатні дозволити собі сталь кращу за ці – повний вперед! Якщо вам досить добротного середнього рівня, ці стали вас не розчарують.

Випускають ножі і з клинками з вуглецевої сталі. Як правило, це щось «олдскульне», класичне. Наприклад, така торгова марка, як Opinel, досі масово випускає подібні складні ножі. І вони мають не малий успіх у публіки. Є свої моделі з клинками з вуглецевої сталі і у такого всесвітньо відомого виробника робочих та туристичних ножів, як Moraknives.

Вуглецева сталь міцна, відмінно тримає гостроту ріжучої кромки, але потребує регулярного догляду, чищення та мастила. Згодом на такому ножі з'являється патина. До речі, багатьом людям це навіть до вподоби.

Дуже часто, щоби захистити клинок з вуглецевої сталі від корозії на нього наносять спеціальне захисне покриття, яке часто роблять елементом дизайну, чи просто використовують для надання клинку противідблискового ефекту. Наприклад, такі клинки ви можете побачити у тактичних та бойових ножів від відомого українського виробника «Біла зброя».

Якщо ви хочете розібратися в питанні ножових сталей краще, ми рекомендуємо вам відвідати якийсь профільний сайт. Там обов'язково буде стаття з цієї теми. Навіть у блогах ножових інтернет-магазинів зустрічаються зовсім непогані статті. Вони досить короткі і докладні. Можете навіть зробити на закладку на статті, що сподобалася, і періодично повертатися до неї як до довідника.

Це дозволить вам не заплутатися і не займатися занудним зубрінням. І допоможе вибрати хороший ніж, який служитиме вам вірою та правдою довгі роки.