З юридичної точки зору відношення між громадянами мають бути скріплені відповідним документом. Розповсюдженим видом взаємодії є запозичення грошей. Люди не йдуть в банк чи фінансової установи, а беруть в борг у друзів, рідних. Якщо останні мають можливість в наданні позики, вони мають уберегти себе від ризиків неповернення суми. На законодавчому рівні прописані дії надання позик. Вони включають складання договору позики, а також обов’язковою є розписка зразок надає нотаріус або можна скачати на юридичному сайті.
Чому не обійтись без договору?
Головною помилкою позикодавця є домовленість, побудована на довірі. Зазвичай така ситуація притаманна позикам між фізичними особами. Досвід показує зворотну сторону. Боржник, отримавши гроші або цінні речі, не написав розписку про повернення, ні про який договір мова не йшла. У висновку позикодавець нічого не отримає назад. Якщо ж існує документ, що засвідчує родові ознаки позики, має підпис боржника, від його імені складена розписка, то це стає гарантією для сторони, що давала у борг.
У випадку порушення умов договору позики можна навіть звернутися до суду. В установі обов’язково попросять прикласти до заяви саме договір чи розписку.
Особливості оформлення документів на позику
Щоб зберегти власні нерви, не доводити справу до суду, варто надавати позики, попередньо склавши договір. Документ може мати письмову або усну форму, законодавство допускає обидва варіанти. Отримання розписки оформлюється лише письмово.
При складанні письмового договору, дві сторони повинні його підписати. Договір позики може закладатися між юридичними особами, тоді під текстом ставиться печатка установи. У випадку з розпискою зобов’язання покладаються на боржника. Саме він підписується під документом.
У загальному виді ці юридичні документи не мають якихось особливостей. Головне, щоб у тексті чітко було видно, хто зі сторін позичає кошти, а хто є позикодавцем. Окрім цього, прописуються конкретні суми, терміни повернення.
Об’єм позик різний, іноді це доволі великі суми. Юридичний досвід рекомендує, щоб передача грошей відбувалася при свідках. Якщо такі особи присутні, то їхні прізвища мають фігурувати у розписці.
Нотаріальне засвідчення необов’язково, але за бажанням сторін можливе. Рекомендується попередньо звернутися до юриста. Від проконсультує з приводу типів договорів за позиками, ознайомить з нормами щодо повернення, виплати відсотків, зобов’язань обох сторін.