З перших днів вагітності організм жінки піддається глибоким перетворенням. Ці перетворення є результатом злагодженої роботи практично всіх систем організму, а також результатом взаємодії організму матері з організмом дитини. Під час вагітності багато внутрішніх органів зазнають значної перебудови. Ці зміни носять адаптативний характер, і, як правило, недовгочасні і повністю зникають після пологів. Розглянемо зміни основних систем життєдіяльності організму жінки під час вагітності.

Дізнатися все про 2 тиждень вагітності ви можете на сайті nestlebaby.com.ua!

Важливі зміни

Найбільш значні зміни відбуваються у статевих органах вагітної жінки. Ці зміни готують статеву систему жінки до пологів та годування дитини.

Матка вагітної жінки значно збільшується у розмірах. Її маса зростає з 50 р. – на початку вагітності до 1200 р. – наприкінці вагітності. Об'єм порожнини матки до кінця вагітності збільшується більш ніж у 500 разів! Кровопостачання матки значно зростає. У стінках матки збільшується кількість м'язових волокон. Шийка матки заповнюється густим слизом, що закупорює порожнину каналу шийки матки. Маткові труби та яєчники також збільшуються у розмірах. В одному з яєчників спостерігається "жовте тіло вагітності" - місце синтезу гормонів, що підтримують вагітність. Стіни піхви розпушуються, стають більш еластичними.

Зовнішні статеві органи (малі та великі статеві губи), так само збільшуються в розмірах і стають більш еластичними. Розпушуються тканини промежини. Крім того, спостерігається збільшення рухливості в суглобах тазу та розходження лобкових кісток. Описані вище зміни статевих шляхів мають вкрай важливе фізіологічне значення для пологів. Розпушування стінок, збільшення рухливості та еластичності статевих шляхів збільшує їхню пропускну здатність і полегшує просування по них плоду при пологах.

Шкіра в зоні статевих органів та по серединній лінії живота зазвичай стає більш темного кольору. Іноді на шкірі бічних частин живота утворюються «розтяжки», які після пологів перетворюються на білуваті смужки.

Молочні залози збільшуються у розмірах, стають більш пружними, напруженими. При натисканні на сосок спостерігається виділення молозива (першого молока).

Зміни кісткового скелета та м'язової системи. Збільшення концентрації в крові гормонів релаксину та прогестерону сприяють вимиванню кальцію з кісткової системи. Це сприяє зменшенню жорсткості з'єднань між кістками тазу та підвищенню еластичності тазового кільця. Підвищення еластичності таза має велике значення у збільшенні діаметра внутрішнього кісткового кільця в першому періоді пологів та подальшому зниженню опору родового тракту руху плода у другому періоді пологів.