Пошук квартири для оренди - це досить кропіткий процес. Спочатку ви довго і вперто шукайте житло, яке вам підходить - вибираєте район, визначаєтеся з житловим комплексом (думаєте, що ж краще - ЖК "Новопечерські Липки" або ЖК "Французький квартал"), потім підбираєте потрібну суму оренди і нарешті оцінюєте квартиру власними очима під час спілкування з господарем або ріелтором. Але це ще не фініш, адже крім усього перерахованого вище важливо розбиратися в тому, як перевірити справжність документів на квартиру при оренді і не втратити свої гроші через те, що "власник" виявиться шахраєм.
Як перевіряти документи та що має бути у власника?
Якщо вам сподобалося житло, а власник здається дуже приємною людиною, то не поспішайте підписувати документи.
- Для початку перевірте особу власника. Попросіть його паспорт та перевірте його через сервіс Опендатабот. Так, наприклад, можна виявити, що паспорт було вкрадено або втрачено. Як ви розумієте, угоду далі не можна продовжувати.
- Ознайомтеся із правовстановлюючими документами на житло (договір купівлі-продажу, дарування). Тобто вам необхідно перевірити документи власника квартири при оренді. Можливо, він відмовиться надати їх або ви помітите, що вони виглядають досить сумнівно. Це ще один тривожний дзвінок.
- Усі документи мають виглядати відповідним чином, щоб було видно, що їх завіряли у нотаріуса і що це не просто звичайний аркуш паперу, а нотаріальний бланк. Без завірених підписів його не можна вважати таким, що має будь-яку юридичну силу.
- Переконайтеся, що в договорі є адреса житла, вказано місто та площу квартири.
- Вимагайте витяг з державного реєстру прав на нерухоме майно. Якщо він є, то це підтвердження того, що орендодавець справді є власником. Але зверніть увагу, що інформація з виписки повинна збігатися з інформацією з договору купівлі-продажу.
- Не зайвим буде перевірити і довіреність при оренді квартири, тому що в ній закріплюються права власника — що він може робити з об'єктом, чи може здавати його і взагалі розпоряджатися майном.
Також, якщо ви хочете враховувати всі нюанси і ні за що не переживати, варто не тільки перевірити документи при оренді квартири, а й те, чи немає у власника боргів. Може виявитись, що його майно, тобто квартира, перебуває під арештом. Тому відкривайте сайт Мін'юсту і дивіться, чи немає його в реєстрі боржників.
На що звернути увагу під час перегляду самої квартири?
Під час перегляду квартири вам потрібно приміряти на себе роль неприємного душніли. Звучить так собі, але краще ставити мільйон уточнюючих питань, перевірити квартиру під час оренди ніби під лупою, розглядати кожен куточок, ніж потім розгрібати неприємні ситуації та платити за якісь несправності. Придивіться насамперед до вікон та стін. Біля стику вікна та стіни не повинно бути протягу, а на рамі та підвіконні – тріщин чи пошкоджень.
Грибок на стінах – це, м'яко кажучи, неприємна штука. Тому перевірте, чи є він у ванній чи на стінах. Його можуть замаскувати шпалерами, тому якщо ремонт був зроблений перед продажем, то задумайтеся або принаймні двічі проясніть цей момент. Крім того, коли ви дивитеся квартиру при оренді, ретельно придивляйтеся і до сантехніки. Несправна сантехніка може потім влетіти в копійчину.
Скрип підлоги та подібні моменти – це найпростіше, тому що такі речі найлегше помітити. Незважаючи на всі підводні камені, оренда квартири в Києві - це не така вже й страшна штука, яка зруйнує вашу нервову систему. Вам просто потрібно підійти до цього питання відповідально і усвідомлювати, що вам вигідніше перевірити всі моменти зараз, ніж стикатися з наслідками.