У 2022 році відбулося подорожчання покрівельних матеріалів, у тому числі й металочерепиці, а також огорожі. Що стало причиною? У цій статті ми обговоримо лінійку товарів, які виготовляються з рулонної сталі — металочерепиці, профнастилу та заборів жалюзі.
У 2022 році заводи-виробники металочерепиці очікували на поставки нових бухт металу — рулонної сталі. Ці вироби Україна закупила ще в кінці минулого року. Найбільшими постачальниками рулонної сталі для металочерепиці є Китай, Індія та Південна Корея. Звідти везуться бухти металу, з яких потім виробляється понад 60% всієї металочерепиці в Україні. Кораблі з бухтами металу прямували до Одеси та інших портів. Але росія 24 лютого почала бомбити Україну. Через це порти мусили закритися. Тому кораблі вирушили до Туреччини, яка стала перевалочним пунктом. Там рулонну сталь завантажили на автомобілі і повезли в Україну суходолом.
Як це відобразилося на вартості металочерепиці? Доставка сировини значно подорожчала. Якщо раніше бухти металу швидко і дешево доправляли морем, то тепер вони їдуть автодорогами. А це значить, що треба більше витрачатися на пальне. До речі, подорожчання пального теж відобразилося на ціні транспортування. В результаті металочерепиця подорожчала на 37% від довоєнних показників. А якщо порівняти вартість продукту з 2020 роком, особливо доковідними місяцями, то виявиться, що металочерепиця подорожчала втричі.
При цьому висока вартість металочерепиці стала помітною в травні 2022 року. У лютому, березні та квітні 75% українського бізнесу зупинилося. Хтось пішов на фронт, хтось тікав від окупації, а хтось допомагав армії. У травні мешканці деокупованих українських областей стали повертатися додому. Звісно, їхні будинки обстріляли рашисти, і треба було швидко ремонтувати. Адже зима 2023 року настане швидко. Попит зріс, і ринок покрівельних матеріалів ожив.
Профнастил подорожчав на 32%
Із профнастилом склалася схожа ситуація. Він теж подорожчав через проблеми із сировиною Ціна на профнастил піднялася на 32% порівняно з довоєнною вартістю. Причини цього — це:
- дефіцит сталі в Європі, через що важко було знайти замінник;
- подорожчання доставки через порушений маршрут логістики;
- підняття ціни на паливо, що зробило транспортування ще більш дорожчим.
Крім цих моментів, профнастил піднявся в ціні через нестабільний курс іноземних валют. З місяця в місяць євро та долар продовжують рости. А гривня падає. Оскільки Україна закуповує матеріал для виробництва металочерепиці та профнастилу з-за кордону, то ціна на сировину висока.
Варто зазначити, що до повномасштабної війни, яку почала росія, товстолистова сталь виготовлялася на заводах України. Зокрема бухти металу товщиною 1,0 -1,2 мм для марок ПК-75 або Т-92 виробляв ММК ім. Ілліча. Зараз від комбінату, як і від самого Маріуполя, практично нічого не залишилось. Аналогічна сталь із Європи коштує вдвічі дорожче. Тому сподіваймось на швидке закінчення війни та активну відбудову Маріуполя і металургійного комбінату.
Забори Жалюзі виросли в ціні +22%
Подорожчали не тільки покрівельні матеріали. Забори жалюзі, які виготовляються з рулонної сталі, теж піднялися в ціні. У процентному відношенні вони подорожчали менше, оскільки на виробництво квадратного метра забору жалюзі треба затратити менше сировини. Однак через порушену логістику та нестабільний долар ціна на забор жалюзі піднялася на 22% і навіть трохи більше.
Аналізуючи ситуацію з покрівельними та огороджувальними матеріалами в Україні, прогнозуємо подальше їх подорожчання. Цей процес зупинить тільки перемога України над росією. Тоді курс валют стабілізується і товари перестануть дорожчати. Тому вірмо в ЗСУ та працюймо далі!