Сонячні електростанції - це чистий спосіб вироблення електроенергії, оскільки вони не спалюють викопне паливо. Але коли термін служби сонячних панелей закінчується, вони можуть стати сміттям. І в міру того як сонячна енергетика стає все більш поширеним явищем, відходи теж ростуть.

На щастя, сонячні відходи - це розв'язувана проблема, вважає Дастін Малвані, доцент, професор екологічних досліджень в Університеті штату Каліфорнія в Сан-Хосе.

За словами Малвані, близько 90% сонячної панелі становить скло. Кремній, срібло, свинець, мідь і алюміній разом складають 10% й менше.

Гарантії виробників на фотопанелі зазвичай складають від 20 до 30 років. Але пошкодження та стихійні лиха можуть скоротити термін їх служби. Тоді відразу з'являється велика кількість відпрацьованих сонячних батарей.

Еко Електрика - екологічна енергетика майбутнього

Малвані вважає, що термополіроване скло, що використовується в сонячних панелях, можна застосовувати й для інших цілей, наприклад, у вікнах, що має певну фінансову перспективу.

Але більш цінні елементи - срібло та алюміній. За словами Малвані, близько половини потенційної вигоди від переробки панелей отримують від цих двох металів. Пошук шляхів повторного використання дорогоцінних металів з панелей має вирішальне значення. Панелі також можуть застосовуватися для перепродажу, так як вони все ще можуть генерувати трохи електроенергії навіть після закінчення терміну гарантії.

Малвані зазначив, що вже існує потреба в переробці таких відходів, але він очікує, що через 15 років буде великий потік сміття у вигляді відпрацьованих фотопанелей.

А тим часом в Україні тільки набирає свої оберти сонячна енергетика. І нашу країну поки не сильно турбують проблеми утилізації сонячних панелей. Зате все більше й більше набирає популярність сонячні електростанції, підключені під «Зелений тариф». Більш детальну інформацію з цього питання Ви можете прочитати в статті «Зелений тариф: питання та відповіді».