Нарізати картоплю ми звикли вдома на кухні, а про самостійне пошиття одягу і не згадуємо у наш час. А як вам можливість пошити і задекорувати авторський етно-костюм за допомогою сирої картоплі та фарби? Все це спудеї Національного університету «Острозька академія» спробували втілити в життя, але чи вдалось їм це?
10 листопада в підземній Мистецькій галереї НаУ ОА відбулась зустріч із луцькою художницею Тетяною Мялковською, яка в рамках проекту "Мистецькі зустрічі в галереї" розповіла про історію декорування тканини від давнини до сучасності, символіку візерунків різних народів та епох. Вся зустріч була поділена на дві частини – лекція та майстер-клас з виготовлення та декорування одягу в стилі етно.
Це не перший приїзд майстрині в Острозьку академію, адже раніше пані Тетяна побувала тут в ролі художниці. Також із нею завітали Галина Черниш – художниця, яка раніше мала виставку сакральних ікон в Мистецькій галереї, та юна помічниця Анна.
Щирий погляд, накинутий на плече оригінальний етно-шарф... Тетяна Мялковська розпочала лекцію, присвячену декоруванню тканин. Переповнена зала слухачів дізнались як і для чого наносилися різноманітні орнаменти на одяг, які техніки для цього використовувались та що із цього запозичили сучасні модельєри та дизайнери для своїх колекцій. Із лекції зустріч плавно перетворилась у майстер-клас, на якому студенти змогли поспілкуватися із художницею в невимушеній атмосфері, під музику, в оточенні мистецьких полотен.
Свої творчі начала студенти «вибивали» на тканині, декоруючи костюми за допомогою техніки вибійки. Вибійка, вибиванка, мальованка, друкованиця, димка — так називали в Україні тканини з візерунком, який наносили узорно-різьбленою і змащеною фарбою дошкою. Проте замість спеціальних дощечок студенти використовували картоплю. Також варто зазначити, що ручна народна вибійка — унікальне явище в українському народному мистецтві.
Попередньо подія анонсувалась як така, що створить настрій на цілий тиждень. За розповідями учасників лекції та майстер-класу, сподівання були виправдані. Студентка Катерина Хорощак ділиться своїми враженнями: «Для мене новим було майже все. Якщо врахувати те, що я такими речами ніколи не цікавилась, то здивувалася, що слухала лекцію із захопленням. Зрозуміла, що декорування тканини - це не лише мистецтво, це історія, це таємниці символів і кодування інформації».
Результати майстер-класу представлені на фешн-показі 11 листопада в Мистецькій галереї НаУ ОА.
Також майстриня ділиться планами на майбутнє: «Було б чудово, якщо б ми організували схожий проект на декілька днів, з цікавими майстер-класами та етно-музикою».