Джазовий клуб «ДжЕм» презентував нову традицію - «Джаз на Покрову». В Рівне завітали відомі джазові виконавці в рамках проекту «Jazz Kolo» із програмою «Samba Kolo».
За кулісами перед виступом виконавці трохи мерзнуть і просять, аби їм принесли кави. Мабуть, хочуть зігрітися перед концертом, аби в останні хвилинb зібрати усе тепло довкола, вийти на сцену і віддати його глядачам. Лаура Марті, солістка, зізнається:
«У нас дуже багато любові, тому без любові сьогодні ніхто не піде. Джаз – це така музика, в якій вже закладена теплота, а ми просто будемо намагатися її передати. Джазовий виконавець, на відміну від, приміром, естрадного, розуміє, що яким би він не був відомим і популярним, все одно він буде стояти на щабель нижче, ніж музика. Ми припідносимо музику. Усвідомлення цього дозволяє нам виходити на сцену і щоразу розуміти, наскільки ми щасливі люди. Таким чином нам вдається незважаючи на різні негаразди в особистому житті, створювати теплу атмосферу».
Фотозвіт: http://www.0362.ua/photo/132
Нарешті перед відвідувачами з’являються виконавці джазової музики. Лаура Марті в босоніжках без підборів і в тоненькій сукні, волосся зібране у хвіст. На жодному з музикантів немає ні стразів, ні дорого каміння, немає штучного блиску, сяйво тільки в їхніх очах. Лунають перші ноти і виконавці переглядаються між собою, посміхаються, тоді й слухачі починають мимоволі посміхатися.
Ліричні пісні чергуються із ритмічною музикою. Лаура підтанцьовує на сцені, аби максимально передати португальський колорит. Дехто із відвідувачів слідом за нею також починає рухатися на стільчиках – плескати в долоні або кивати головою. Відразу забувається те, що в Рівному жовтень, а на вулиці всього +15, переносишся в спекотну Португалію, адже майже усі пісні виконувалися саме португальською. Мабуть, мало хто із присутніх знає цю мову, але виконавці настільки вміло намагаються передати почуття, що починаєш розуміти і без перекладача. Створюється дует – виконавці та відвідувачі. Зал поглинає любов, що надходить зі сцени, краса музики й голосу.
Фотозвіт: http://www.0362.ua/photo/132
У програмі концерту було 2 авторські композиції Лаури Марті. Коли була оголошена одна із них, бас-гітарист сів на стілець, барабанщик відклав свої палички, солістка опустила мікрофон, всі повернулися обличчям до Наталі. Вона сконцентровано грала на клавішах, ніби боячись зробити хоч один неправильний крок, бо ж увесь зал, усі присутні слухали лише її. Потім вступає Лаура, Олександр, Ігор. Четверо виконавців знову працюють в тандемі. На концерті також звучать композиції таких бразильських композиторів, як Каетано Велозу (Caetano Veloso), Арі Баррозу (Ary Barroso), Карлос Ліра (Carlos Lyra), Антоніо Карлос Жобім (Antonio Carlos Jobim) і багатьох інших.
Під час наступної композиції сцену залишають обоє чоловіків, Ігор сідає в зал, мабуть, аби сповна разом із відвідувачами насолодитися ніжним жіночим дуетом, Лаура підставляє свої ноти ближче до Наталі і цю пісню вони виконують тільки удвох.
«В першому ряді спить янгол» - говорить Лаура і показує на маленьку дівчинку, - «Ми спробуємо її приспати, тому наступну композицію «Ти прекрасна» присвячуємо їй, хоч вона навіть про це і не знає». В стінах залу лунає спокійна музика, Лаура закриває очі і кайфує, деякі глядачі роблять те ж саме.
Потім знову музиканти виконують швидку музику. Лаура починає плескати, а всі глядачі в такт за нею. Олександр зривається зі свого місця, починає грати стоячи, спочатку на барабанах, а потім по підлозі, по сцені, він заходить у зал і ось його палички вдаряють по стільцях глядачів, а потім і по їхніх руках, ногах. Олександр доходить до 5 ряду і знаходить там маленьку дівчинку, просить її простягнути долоньку, і от дитяча рука вмить перетворюється на барабан. Дівчинка вражена і задоволена, глядачі також, бо хтось із залу вигукує «Браво!», решта підтримує його оплесками.
Таким експромтом завершується концерт, лунають останні акорди і ось на сцену виходить ведуча заходу і повідомляє про завершення виступу. Глядачі бажають ще джазу і викликають квартет на біс.
Виконавців довго вмовляти не вдалося, та й Лаура Марті сама зізнається, що вони готувалася до того, що слухачам захочеться більше. Наостанок вони залишили родзинку концерту. Незважаючи на те, що увесь час лунала лише португальська музика, поставити крапку вони вирішили саме українською авторською композицією Ігоря Закуса «Дякую». Виконавці дякують за тепле запрошення, а зал їм у відповідь довго аплодує стоячи і несе квіти на сцену.
Виходячи із концертної зали, одна із відвідувачок розмовляла по телефону: «Сьогоднішній вечір – це неймовірне поєднання простоти і вишуканості. Стільки теплоти я давно не отримувала від музики». Мабуть, саме ці слова найкраще описують цей джаз-концерт.
«Джаз – це зовсім не хаосна музика, - розповідає Ігор Закус, - вона потребує найбільших знань і найбільшої підготовки. Не кожному вдається її слухати, а грати тим більше. Цю музику називають музикою ситих, тому що вона охоплює порівняно невелику аудиторію. Треба розуміти цю музику, бути хоча б трішки підготовленим, щось почитати, подивитися. Це не проста музика, тому всюди, а в Україні особливо, не так багато людей готові її слухати, а тим більше платити за неї гроші. Джазова музика не може бути масовою, це елітарна музика. Ми граємо для найбільш вишуканих і мислячих людей. На концерти приходить не так багато слухачів, але якщо в залі буде сидіти хоча б один, ми готові все одно максимально віддатися».
Програма, з якою приїхали музиканти в Рівне, – це складова проекту «Jazz Kolo», який був створений Ігорем Закусом у 2007 році для підтримки українських музикантів і української музики. «Samba Kolo»– це народна бразильська музика, яка видозмінилася під впливом джазових музикантів. Цього року розпочався вже третій сезон великого проекту, перший концерт «Україна – наш дім» відбувся у палаці «Україна». Тоді музиканти грали українську пісню з різними співаками в різному аранжуванні і стилях, показували, якою різноманітною вона може бути.
Фотозвіт: http://www.0362.ua/photo/132