Прокуратурою Рівненщини виявлено численні порушення у сфері охорони здоровʼя

Відповідно до статті 49 Конституції України кожен громадянин має право на охорону здоров'я, медичне страхування та медичну допомогу. У державних і комунальних закладах охорони здоров'я така допомога надається безоплатно. 

Водночас вивчення прокуратурою Рівненщини стану законності у цій сфері засвідчило, що право людей на безкоштовне медичне обслуговування є таким, що найбільше порушується. Про це зазначив прокурор Рівненської області Сергій Кубрак під час розширеного засідання колегії, на якому за участі органів влади та місцевого самоврядування розглянуто стан додержання законодавства у сфері охорони здоровʼя.

Про те, що досі залишається невирішеною низка проблемних питань у зазначеній галузі, свідчать дані, які оприлюднив заступник прокурора Рівненської області Андрій Боровик.

Через налагоджену практику стягнення з пацієнтів благодійних внесків влада не ініціює питання належного фінансування медичної галузі

Велика кількість виявлених порушень стосується незабезпечення безоплатності надання медичної допомоги, в тому числі громадянам пільгових категорій. Практично у всіх медичних закладах області існує практика стягнення з пацієнтів коштів під виглядом благодійних.

Зокрема, для пацієнтів Рівненської центральної та Дядьковицької районних лікарень благодійні внески встановлювалися у фіксованих розмірах, що є порушенням принципу добровільності при отриманні благодійної допомоги від фізичних осіб.

У Гощанській центральній районній лікарні пацієнти при госпіталізації до пологового відділення сплачували 100 грн., при ультразвуковому обстеженні – 20 грн. Але ж зазначені послуги є безкоштовними та невизначені Переліком платних послуг, які можуть надаватися у державних та комунальних закладах охорони здоров’я.

Подібні порушення виявили та на них реагували також прокурори Корецького району, міст Рівне, Кузнецовська, Дубенський та Млинівський міжрайонні.

За фактами порушення посадовими особами закладів охорони здоровʼя прав громадян на безоплатну медичну допомогу (ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КК України) органи прокуратури області розпочали досудове розслідування у 5 кримінальних провадженнях, яке доручено проводити органам внутрішніх справ.<.p>

Слід зазначити, що при такій налагодженій системі стягнення незаконних поборів влада не ініціює питання збільшення фінансування медзакладів області, у звʼязку з чим бездіє низка регіональних та обласних програм та не виконуються заходи, передбачені у них за кошти обласного бюджету. А такий стан справ аж ніяк не покращує якість та доступність медичних послуг, які мають надаватися безкоштовно.

Для усунення виявлених порушень вжито заходи прокурорського реагування.

Прокуратурою поновлено права інвалідів на безоплатне позачергове протезування

В окремих медзакладах Рівненського та Костопільського районів не дотримувався порядок першочерговості проведення зубопротезування пацієнтам, які мали статус інвалідів. А в одному із обласних закладів охорони здоровʼя громадян зазначеної категорії безпідставно знімали з обліку на першочергове одержання зорових, слухових протезів у звʼязку із неявкою їх до закладу.

За втручання прокурорів права інвалідів поновлено.

Приміщення лікарень орендувалися безкоштовно

У діяльності закладів охорони здоровʼя виявлено порушення вимог Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Приміром, з 2004 року у всіх лікувально-профілактичних закладах м. Рівне здійснювала свою діяльність місцева благодійна організація. Разом з тим, із зазначеною організацією договори оренди приміщень не укладалися, як наслідок - орендна плата не стягувалася. А подібні порушення, як відомо, зумовлюють ненадходження коштів до бюджету. На вказане порушення прокуратура відреагувала внесеним Рівненському міському голові поданням, яке розглянуто і задоволено.

Лікаря засуджено за одержання неправомірної вигоди

Звертає на себе увагу різноманітність та зухвалість зловживань, в тому числі й корупційних, з боку працівників закладів охорони здоровʼя.

Зокрема, судом вже постановлено обвинувальний вирок лікарю, який у липні цього року одержав кошти у сумі 4 тис грн. за складання медичної документації, необхідної для подальшого звільнення мешканця області від проходження військової служби у Збройних Силах України.

Ще приклад. Посадові особи одного із районних центрів первинної медико-санітарної допомоги, використовуючи бланки закладу, складали від імені лікаря-стоматолога медичні довідки для пред’явлення на підприємстві у зв’язку з відсутністю працівника на робочому місці.

Наразі триває досудове розслідування за фактом службового підроблення.

Притягнуто до відповідальності усіх головних лікарів медзакладів м. Рівне

У м. Рівне прокуратура виявила передумови до виникнення конфлікту інтересів між однією з благодійних організацій та закладами охорони здоров’я обласного центру в особі їх головних лікарів, що одночасно були й членами цієї організації. А зазначене є порушенням вимог статті 14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції». На виконання вимог подання прокуратури області усі головні лікарі лікувальних закладів міста Рівне притягнуті до дисциплінарної відповідальності.

Виявлено низку злочинних схем під час використання бюджетних коштів

Зокрема, розкрадання коштів мало місце при реконструкції комунального закладу «Рівненський обласний перинатальний центр». 1,6 млн грн. було розтрачено шляхом встановлення вікон із товщиною армування, що не відповідає вимогам державних стандартів. Прокуратурою Рівненської області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом службової недбалості, що спричинило тяжкі наслідки (ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України).

Зареєстрували кримінальні провадження за фактами розтрати бюджетних коштів також прокурори м. Рівне та Березнівського району.

Серед інших порушень, що їх виявили прокурори у діяльності медичних закладів області – недотримання вимог законів України «Про санітарно-епідемічне благополуччя населення», «Про психіатричну допомогу», «Про лікарські засоби», «Про охорону праці».

Всього ж у 2014 році прокурори провели у сфері охорони здоровʼя 46 перевірок. За їх наслідками виявлено 12 кримінальних правопорушень та 8 адміністративно-караних діянь, за результатами розгляду 52 подань до дисциплінарної відповідальності притягнуто близько 40 посадових осіб.

Після аналізу та обговорення проблемних питань колегія на чолі із прокурором Рівненської області Сергієм Кубраком зазначила, що численним порушенням у галузі медицини сприяє безконтрольність, а в окремих випадках свідоме нехтування вимог чинного законодавства України з боку посадових осіб управлінь та відділів охорони здоровʼя обласної та районних державних адміністрацій, тому зажадала від них пояснень та пропозицій щодо шляхів виправлення недоліків. А також з поясненнями виступили запрошені на колегію головні лікарі обласних закладів охорони здоровʼя.

За підсумками роботи колегії узгоджено заходи, які спрямовані на посилення законності у вказаній сфері, про що прийнято відповідне рішення.

Про це повідомили у прес-службі прокуратури області.