На Рівненщині вшанують загиблих вояків УПА

Заходи  відбудуться 22 квітня 2014 року, повідомляє прес-служба Управління освіти й науки.

Гурбенська битва УПА була найтривалішою та найбільшою за весь час існування “армії без держави”. Відбулася вона наприкінці квітня 1944 року на межі сучасних Рівненської (Здолбунівського, Дубенського та Острозького районів) та Тернопільської (Кременеччина) областей. Основний ареал бойових дій охопив географічно – територію між селом Антонівці та урочищем Гурби і хронологічно – кількаденний відтинок часу, протягом якого кілька разів запекле збройне протистояння, шквал вогню з усіх видів зброї, атаки та контратаки з обох боків змінювався періодами майже повного затишшя, коли стрілянина вщухала і була змога перегрупувати сили та надати допомогу пораненим. Власне, через це – місце, масштаб і протяжність у часі – бойові дії і отримали свою назву: “Битва під Гурбами”, або “Гурбенська битва УПА”. Хоча часто застосовується й інший термін “Бій під Гурбами”, або “Гурбенський бій УПА” – на нашу думку він не вповні відповідає масштабу, тривалості і значенню подій, значно применшуючи їх.

У квітні 1944 року в лісі поблизу нині неіснуючого села Гурби у смертельному герці зійшлися 5 тисяч вояків УПА та понад 35 тисяч бійців каральних загонів НКВС (НКВД), прикордонників, охорони тилу, котрих підтримувала авіація, танки, бронепотяг, артилерія.

Найзапекліші бої відбулися 21-25 квітня 1944 року. Проявивши небачений героїзм, знищивши понад 900 більшовиків, підбивши 5 танків, загони повстанців прорвали кільце переважаючих сил ворога та вийшли з оточення.

Гурбенська битва УПА відкрила багато своїх таємниць за останні кілька років, після того, як представники громадськості Рівненщини прийняли рішення спорудити в урочищі Гурби  Пантеон Героїв для перепоховання останків вояків УПА та згуртували навколо цієї ідеї національно свідомі та патріотичні сили. Відтоді у місцевих лісах було знайдено чимало безіменних могил, у яких поховані полеглі у боях Гурбенської битви. Пошукові роботи проводилися кваліфікованими фахівцями з Львівського “Товариства пошуку жертв війни “Пам’ять” як за допомогою спеціалізованого обладнання, так і на підставі спогадів старожилів – особистих, та переданих від батька до сина.

   Цьогорічне відзначення чергової річниці Гурбенського бою є особливим через ювілейну дату – 70 років.

   Членами патріотичних організацій заплановано проведення реконструкції бою під Гурбами. Учасники зможуть відвідати музей-криївку УПА, придбати тематичну літературу, яка описує події на Гурбах 70-ти літньої давнини, а також іншу релігійну та патріотичну   символіку.