7 березня у ПК «Текстильник» відбувся творчий вечір музично-поетичного тріо Оксани Забужко та сестер Тельнюк.
Перша частина вечора стала справжньою містерією слова й музики. У виконанні Галини та Лесі Тельнюк прозвучали пісні на вірші Забужко, які вже протягом чотирьох років складають програму «Дорога зі скла». Також, на честь 200-ліття від Дня народження Кобзаря прозвучало декілька пісень на його поезію.
Іншу ж частину вечора глядачі провели у товаристві самої Оксани Забужко. Письменниця ділилася своїми думками, читала вірші та відповідала на запитання залу.
На початку зустрічі поетеса щиро зізналась, наскільки важливою є для неї приїзд до Рівного та Острога, адже вона має Волинське коріння.
Враженнями від візиту до серця Волині Забужко поділилась із глядачами:
«Насправді, дорослими очима я побачила Острог вперше. Побувала у криптах під Острозькою Академією, доторкнулась тих стін, склепінь, яких торкались руки засновників нашої політичної свідомості. І в час, коли на наш народ чекає історичне випробування […] відчула, яка неймовірна сила зосереджена в цих місцях. Як багато в українців сили, і як мало ми про свою силу знаємо! Які ми ще молоденькі і незрілі, щоб навчитись по-справжньому тією силою володіти».
Вечір було розпочато з тем, про які зараз не можна не говорити:
«Зло - це вірус, який розкладає із середини, воно не є атрибутом якоїсь конкретної політичної системи, - каже письменниця. Зло витворює під себе божевільні та патологічні політсистеми. Всі про це знають, але все ж …Це ота бабуся, яка несе своє молоко на базар і підсипає туди прального порошку , щоб воно виглядало свіжішим. Розраховуючи заробити кілька гривень, вона не думає, що отруює інших і є по-суті таким самим злочинцем, лише у менших масштабах ніж ті, які вбивають маси. У 2003 році я була вражена, які в Італії були великі лісові пожежі. І їх не вдавалось погасити з дуже неприємної причини: на боротьбу з пожежами уряд виділяв спеціальні фонди. І от місцеве населення до кінця року підтримувало ті пожежі штучно, щоб зберегти робочі місця.
А ми нарікаємо, що ми найгірші у світі; у нас цей комплекс меншовартості…Нас багато в цьому переконують, це є певні інформаційно-політичні технології, щоб ми вважали себе такими. І от вірус зла є універсальним, питання тільки у мірі відпірності цьому вірусу. І цю відпірність дає саме культура».
Забужко переконує, аби зрозуміти причини сьогоднішніх подій, варто радше заглибитись в історію – «непрочитану та недофільтровану».
« […] із тими всіма болями і брудом, який в ній залишився не вичищеним. Бо сінцем застелили, так би мовити, замінили прапор, замінили герб і вирішили, що так воно і далі буде. Якось розсмокчеться. Але ж не розсмоктується! Словом, без капітального ремонту спробували проскочити «на шару». […] Це історія, яка не минає і байдуже, знаємо ми про неї чи ні. Якщо ми відкидаємо те, що не хочемо знати і нам не приємно – воно повернеться до нас іншими шляхами, наздожене».
На запитання із залу про місце України на світовій арені письменниця поділилась міркуваннями, що сценарії останнього десятиліття є досить зрозумілими.
«Розпад СРСР теж не відбувся без крові. 1991 року, в січні всі слідкували за Литвою і за тими танками на вулицях Вільнюса, за студентами під тими танками. І що для маленької Литви означали втрати, адже кілька сотень було покалічено, півтора десятка загинуло. Вона менша за Рівненську область, тому пропорційно ці втрати – це була катастрофа. Тому я відразу впізнала сценарії, що розігрувались цієї зими – той самий стиль та почерк. […] можна безперечно сказати, що цей великий вузол історії, який зав’язаний зараз на Україні, і є великим вольовим випробуванням для нашого народу».
Про ситуацію, що склалась у Криму, очима Оксани Забужко; її бачення українського майбутнього та секрети щастя читайте у продовженні: http://www.0362.ua/news/491328