- Серцево-судинні проблеми одного партнера підвищують ризик розвитку деменції у другого партнера.
- Медичні спостереження показали зв'язок між станом здоров'я подружніх пар похилого віку.
- Дослідження відстежували підвищений ризик деменції у партнерів літніх людей з серцево-судинними проблемами.
- Статистичний аналіз підтвердив 32% більшу схильність до деменції у тих людей, чиї партнери мали серцево-судинні захворювання.
Серцево-судинні захворювання – фактор, що підвищує ризик розвитку деменції. Дослідники виявили, що у літніх пар, де один із партнерів пережив серйозні проблеми із серцем чи судинами, такі як інфаркт чи інсульт, в іншого партнера згодом зростає ймовірність розвитку деменції.
Медичні спостереження вже давно вказують на взаємозв'язок стану здоров'я серед подружніх пар похилого віку.
Нове дослідження здоровʼя сімейних пар
У новому дослідженні американські та японські фахівці вирішили відстежити, чи загрожують серцево-судинні захворювання в одного з літніх людей, які перебувають у шлюбі, підвищеним ризиком деменції у другої половинки.
Дані були проаналізовані для понад 90 тисяч жителів Японії віком 65 років і старше, які брали участь у місцевій програмі медичного страхування (Japan Health Insurance Association insurance program). На момент початку спостережень вони не мали діагнозу "деменція".
Підвищений ризик деменції
У деяких учасників їхні партнери перенесли серцево-судинну подію, під якою лікарі зазвичай розуміють інфаркт міокарда або інсульт. Для порівняння у вибірку були включені особини, подібні за статтю, віком та рівнем доходів, чиї партнери не мали серцево-судинних захворювань.
Нагляд за станом здоров'я учасників тривало в середньому 24 місяці. За допомогою статистичного аналізу було встановлено більшу схильність до деменції серед тих, чиї партнери страждали від проблем із серцем та судинами. Випадки набутого недоумства у них спостерігалися на 32% частіше, ніж у людей з партнерами без серцево-судинних подій в анамнезі.
Чому підвищується ризик деменції
Фахівці вказують на кілька можливих причин такої кореляції. Травмуючі події, зокрема інфаркт чи інсульт у чоловіка, чи дружини, або їхня можлива смерть, могли негативно вплинути на когнітивні функції партнерів зі шлюбу.
Крім того, стиль життя членів сім'ї людей із серйозними серцево-судинними патологіями часто змінюється. Це може супроводжуватися підвищеним рівнем стресу та тяжкістю з догляду за хворим, що також відіграє роль у розвитку деменції.
Вчені підкреслюють важливість свого відкриття, зазначаючи, що уважне спостереження за людьми, чиї партнери перенесли інфаркт чи інсульт, може допомогти ранньому виявленню у них набутого недоумства.
Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.
Джерело: health.24tv.ua