Жодного року на освітянській ниві нашої області не спостерігалося стільки скандалів, звернень, обурень, як цьогоріч. Ми вже розповідали про конфлікти щодо скорочення шкіл у Гощанському районі, боротьбу директорів за право працювати без контрактів у Корецькому районі. Наразі нам стало відомо про те, що всупереч рішенню суду першої інстанції на посаді відмовляються поновлювати Олену Фесюк – директора Борщівської ЗОШ Костопільського району.
Все почалося з того, що Олена Василівна відмовилася написати заяву про звільнення за власним бажанням. Не захотіла вона й працювати за контрактом, який намагалися нав’язати усім без винятку директорам шкіл Костопільського району. До речі, таких наразі залишилося лише троє на весь район. Тоді її просто звільнили на підставі відмови від контракту. Це при тому, що ЗУ «Про освіту» чітко регламентує перелік категорій керівників, з якими в обов’язковому порядку укладається трудовий договір у вигляді контракту. Виходить, що директорку звільнили лише за те, що вона письмово не погодилася з новими умовами праці, які їй намагалися нав’язати всупереч чинному законодавству.
– Я взагалі не розумію подій, які розгорнулися навколо моєї персони, – розповідає Олена Фесюк. – Мені погрожували, мене викликали «для бесіди» у кабінети, і я точно знаю, що у той же час позбулося посад відразу четверо директорів шкіл, які так само, як і я, відмовилися підписувати контракт. Я не розумію, як відділу освіти може не подобатися діяльність директора, до якої за всі роки роботи (з 30 серпня 2005 року) не було жодної претензії. Ба більше, наша школа вважається чи не найкращою серед шкіл І-ІІ стенів у районі, за що неодноразово отримувала нагороди. Одразу після моєї відмови перейти на контракт у закладі почалися перевірки, і мені чітко дали зрозуміти, що порушити проти мене кримінальне провадження – лише справа часу. Не вийшло, бо не знайшли підстав. Мені, можливо, хотілося б сказати ще більше, і розповісти, що саме і хто саме мені розповідав у владних кабінетах, чим мені погрожували, але я розумію, що у такому випадку буде лише моє слово проти слова чиновника, тож очевидно, зважаючи на ситуацію в районі, я виглядатиму наклепницею.
Під час зустрічі голови ОДА Василя Берташа із підприємцями Костопільщини я намагалася окреслити очільнику області ситуацію, яка створилася в освітній галузі району. Однак результату немає. Я звернулася до прокурора Костопільського району з проханням притягнути до відповідальності осіб, які порушили законодавство про працю. Відповіді немає й досі. Однак, я від початку була налаштована йти до кінця, тим більше, що мою правоту підтвердив суд першої інстанції, який виніс вирок на мою користь.
Олена Фесюк, вважаючи своє звільнення незаконним та таким що порушує її право на працю, тим більше, що на момент звільнення вона мала дитину до 14 років, подала позовну заяву до Костопільського районного суду з вимогою поновити її на посаді. Справу директор виграла. І 5 липня 2013 року суд виніс додаткове рішення про її негайне поновлення на посаді директора, відповідно до с. 367 ЦПК України. Виконавче провадження було відкрито 18 липня, але вже 29-го скасоване через неточності у виконавчому листі.
Згідно з чинним законодавством, ст.14 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов’язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування і підлягають виконанню на всій території України. Відділ освіти Костопільської РДА від цього злісно ухиляється. Ба більше, була подана апеляційна скарга на рішення Костопільського районного суду про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення та поновлення на роботі. Але з невідомих причин, офіційно мотивуючи відрядженням їх юриста, на апеляцію ніхто не з’явився. Справу перенесли на 24 вересня.
Ми розуміємо, що ситуацій, подібних до тієї, в яку потрапила Олена Фесюк, на Рівненщині нині немало. Народний депутат Юрій Вознюк уже опротестовує незаконне рішення Корецької районної ради, згідно з яким директорів тамтешніх шкіл також намагаються перевести на контракт. Всі необхідні документи надіслані на адресу прокурора Рівненської області В.Присяжнюка. У зв’язку з цим юристи «Рівненської правди» переконливо попереджають освітян про наступне. Для такої категорії працівників як директори навчальних закладів, які належать до комунальної власності, чинне законодавство передбачає встановлення трудових відносин лише на основі безстрокових трудових договорів. Застосування до них контракту є незаконним.