На зниження апетиту під час хвороби може впливати кілька чинників. Один із них – цитокіни. Це речовини, що утворюються в організмі під час захворювання. Вони знижують апетит, щоб зберегти енергію для боротьби із хворобою.
Втрата апетиту – найчастіший симптом інфекційних захворювань. Перетравлення їжі потребує енергії, яка також потрібна для того, щоб боротися із хворобою.
Чому виникає втрата апетиту під час хвороби
Тому під час застуди чи грипу в організмі утворюються цитокіни. Це білки, які беруть участь в імунних реакціях, у тому числі знижують апетит. Так організм не витрачає енергію на травлення їжі.
При деяких захворюваннях, таких як діабет та гіпотиреоз, крім цитокінів на зниження апетиту можуть впливати гормональні зміни в організмі.
Крім того, під час застудних захворювань можуть бути порушення нюху та смаку. Їжа не пахне так смачно, як раніше, через що їсти хочеться менше.
Чи потрібно себе змушувати їсти
Втрата апетиту під час ГРВІ або грипу не триває довго і зазвичай минає, коли людині стає краще. Якщо апетит повернувся, варто поїсти. Організму потрібні калорії, щоби відновитися. При цьому краще надавати перевагу продуктам, які легко перетравлюються, наприклад, супам.
Якщо під час хвороби не хочеться їсти, не варто примушувати себе. Відпочивайте та пийте багато рідини, цього буде достатньо. Якщо після одужання втрата апетиту зберігається, краще звернутися до лікаря.
Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.
Джерело: health.24tv.ua