Виступивши з ініціативою створення навесні 2020 року служби лікування болю в Національному військово-медичному клінічному центрі, начальник відділення реанімації, інтенсивної терапії полковник медичної служби Василь Горошко досить чітко усвідомлював, за яку непросту справу він береться. Так, було чимало колег-однодумців, які готові були підставити плече, піти назустріч в організаційних питаннях. Але були й скептики, які розглядали новостворювану службу як тимчасову.
Згадую нашу розмову трирічної давнини, коли Василь Романович, захоплений своєю ідеєю, зазначав, що в нашій країні медицину болю розглядають як нову галузь медицини, яка використовує міждисциплінарний підхід для полегшення страждань і поліпшення якості життя людей, які живуть з болем.
Вивчаючи питання лікування болю, Горошко з колегами зацікавилися досвідом іноземних колег: як це робиться в них. І, як виявилося, медики за кордоном, та й провідні вітчизняні клініки, пішли далеко вперед, а от військові, на жаль, відставали в питаннях знеболення.
Відтоді, коли служба лікування болю в госпіталі робила перші кроки, багато води спливло. Найперше, що зробив полковник Горошко, це надав новій справі системного підходу. У пригоді став накопичений досвід, коли офіцер виїжджав як анестезіолог у район бойових дій у складі лікарсько-сестринських та евакуаційних бригад. Усі спостереження, результати участі в оперативних втручаннях, евакуаційних заходах ретельно аналізував і занотовував. При цьому не нехтував досвідом закордонних анестезіологів. Своїми напрацюваннями ділився з колегами на конференціях і щорічних з’їздах військових хірургів та анестезіологів України щодо досягнень воєнно-польової хірургії й анестезіології в лікуванні поранених з бойовою травмою. А підсумком копіткої роботи став торішній перший в Україні захист дисертаційної роботи на здобуття ступеня доктора філософії в галузі медицини, до якої ввійшли напрацювання за роки існування Служби лікування болю.
І ось нова перемога в боротьбі з болем. Відтепер за допомогою променевої терапії.
Горошкові з колегами вдалося знайти кілька джерел, зокрема методичні рекомендації застосування променевої терапії щодо непухлинних захворювань, датовані 1977 роком. А також клінічні рекомендації променевої терапії при доброякісних пухлинах німецької спільноти онкологів DEGRO від 2013 року й сучасні методичні дослідження стосовно використання низькодозової променевої терапії щодо знеболення 2020 року видання.
Василь Романович розповів про випадок з військовим медиком Миколою Є., якому ампутували нижню кінцівку. Ніякі лікарські препарати не вгамовували біль, і пацієнт погодився пройти кілька сеансів променевої терапії. Звісно, було цікаво дізнатися про його нинішній стан здоров’я.
За словами Василя Романовича, повний курс лікування болю за допомогою гамма-терапевтичного апарату «Тератрон-780», який є у відділенні променевої терапії клініки променевої діагностики та терапії, пройшло близько 50 поранених пацієнтів з гострим болем. І всі (!) відзначали покращення свого стану. Віднині в схему лікування болю внесені сеанси променевої терапії, але лише за погодженням самих пацієнтів.
Отже, сеанси променевої терапії стали ще однією складовою в комплексному знеболювальному та протизапальному лікувальному курсі пацієнтів з вогнепальними та мінно-вибуховими пораненнями.
У планах Василя Горошка та його колег — ретельний науковий аналіз комплексного лікування болю в поранених, в тому числі й за допомогою променевої терапії з подальшим узагальненням.
Нагадаємо, що в Україні за допомогою військових лікарів діє проєкт «БезБолюUA», в рамках якого кожний поранений пацієнт може отримати кваліфіковану консультацію лікаря та рекомендації щодо лікування болю.
За матеріалами кореспондентаІнформагентстваАрміяInformОлександраТереверка.