Справжня знаменитість Костопільщини – Андрій Яремчук.У рідному місті заснував домашній “зоопарк”. На власному подвір’ї чоловік доглядає за більш ніж сотнею тварин. Більшість тутешніх підопічних потрапили до домашнього зоопарку скаліченими. З чого розпочалося таке незвичне захоплення чоловіка – у нашому матеріалі.
Цей звіринець з’явився у Яремчуків більше 20 років тому. Чоловік розповідає, що з дружиною завжди тримали вдома свійську птицю. Потім захотілося поповнити господарство чимось екзотичним. Відтак завели цесарок, карликових курей. Згодом забрали в знайомого косулю, яку той знайшов на сінокосі. Одних звірів купували, інших вимінювали, третіх дарували знайомі. За десятиліття назбиралося аж 50 видів різних тварин. Усього нині їх у Яремчуків близько 150.
–Костопільчани частенько приносять мені поранених чи безпритульних тварин. Було декілька лелек. Котрийсь крило зламає, а часто батьки-боцюни можуть викинути з гнізда «зайве» пташеня, котрому нема пари.
Дружина пана Андрія Любов бере близько до серця історію кожного вихованця. Сумує за лелекою, котрого родина теж виходила. Однак з поламаним крилом цей граціозний птах довго жити не міг. Жінка намагається створити природні умови для тварин – озеленює територію.
––Найбільше згадую того лелеку. Він за мноюхвостиком. Любив ходити за мною на кухню. Навіть картоплю дзьобом чистив. «Розмовляв» зі мною. Я в долоні заплескаю, а він дзьобом клацає. На жаль, в неволі не можуть вони довго жити. Але ж і не випустиш – не виживе без крила, – пригадує Любов Яремчук.
Не так давно небайдужі передали пану Андрію декількох хижих птахів – канюків. Якісь нелюди поламали їм крила, хвости, лапи. Тепер і ці благородні створіння можуть вижити тільки з людиною, при ретельному догляді. І їх виходив разом з донькою-ветеринаром Надійкою Андрій Іванович.
Був у господаря й крокодил, гігінтський павук, змії, ігуани. Про риб, папуг, черепах і говорити нічого – їх у господаря чимало. А в літній кухні облаштував тераріум. Тут у нього мешкають змії.
Цікавим було придбання крокодила:
––Привезли його наші хлопці-заробітчани з Москви. Робили ремонт в одного багача, а тому хтось подарував крокодила. Олігарх каже: хлопці, кому треба – забирайте, бо випущу в річку, хай сам себе годує. Ті зателефонували мені й привезли у сумці.
Про костопільського крокодила стільки легенд ходило, небелиць і вимислів, сміється Андрій Іванович. Якісь журналісти писали, що, мовляв, до хати вдерлися злодії, а їм навперейми вистрибнув крокодил і небораки мусіли накивати п’ятами. Такого не було, каже звіролюб, зате інших історій – безліч:
––Якось влітку я випустив Гену погрітися на сонечку. Він, здається, «дрімав» на бруківці. Кажу знайомим6 «Не вельми там біля нього бігайте, щоб не вкусив». Не послухали. Гена одному чоловіку штани порвав. А потім забрався в город. А сусід через паркан каже: «Івановичу, ти не правильно помідори пасинкуєш, я тебе зараз навчу». А я кажу: «Не лізь, там, в помідорах Гена сидить, щоб не вкусив хоч». «Тю на того крокодила, він у вас якийсь дрібний!» Та в ту ж мить Гена заклацав щелепами, що сусід пострибав вище тих помідорів додому. З дикими тваринами треба бути обережним…
Гени уже нема в Яремчуків. Дожив екзотичний звір свого віку…
А ще чоловік підбирає з дикої природи поранених, кволих тварин, які навіть потрапляли у капкан, і виходжує їх. Утримує у себе, бо після травм ці звірі вижити самостійно не зможуть.
Не так давно лісівники знайшли рисеня, яке потрапило у капкан до браконьєрів. Що робити з бідолахою? Звісно, телефонують Яремчуку. Та Андрій Іванович доїхати і забрати рисеня не встиг – малюк загинув від тяжкої травми.
Особливого догляду, зазначає пан Андрій, зоопарк не потребує. Дуже виручають місцеві підприємці, котрі надають овочі та м’ясо «нетоварного» вигляду. Як не дивно, найбільше проблем нині з зерном.
До Яремчуків вчащає дітвора, вчителі до карантину водили школярів на екскурсії. Байдужих до тварин немає.
Яремчуки обожнюють своїх вихованців та закликають людей по-доброму ставитися до тварин. Дбати про домашніх, а на диких «полювати» лише з фотоапаратом.
Анна Легка