Зазвичай у ролі бджолярів зустрічаються чоловіки. Тому знайомство з пасічницею Марійкою Лайтарук викликало у мене подив і захоплення. Ця завзята жінка, яка за досить короткий час зуміла міцно подружитися з крилатими трудівницями, нині відає про майже усі тонкощі бджолярської справи і отримує від цього не лише мед, а й солодке задоволення.
Марія жителька невеликого села Суйми на Здолбунівщині. Уже сім років жінка займається бджільництвом. Каже, керуватися лише наукою у цій справі замало, адже до бджіл треба підходити із душею.За словами пані Марії, благородна комаха-трудівниця відчуває лукавство, байдужість та, навіть, страх пасічника.
Пані Марія пригадує, з дитинства боялася бджіл. На початках не хотіла аби чоловік Юрій ставив у них на обійсті вулики.Втім він вмовив дружину завести кілька роїв аби «спробувати». Це жінка сприйняла без ентузіазму, але ж узялася допомагати чоловіку за новими підопічними. Поступово чоловік віддалився від цього процесу. А пізніше, на 8 березня, вона отримала досить неочікуваний подарунок – замість квітів, цукерок чи парфумів жінка отримала... костюм пасічника та книгу про бджільництво. Однак, як тільки розгорнула книгу, то не могла зупинитися, поки не дочитала книгу до кінця.
–Перша фраза з книги, котра привернула мою увагу, що пасіка дає здоров’я усій родині, і, що не менш важливо, непоганий заробіток. А в умовах сьогодення, коли в селі практично нема роботи, що іще потрібно? А я, крім того, завжди хотіла мати свій дохід, своюособисту справу незалежно від чоловіка, – розповідає Марія Лайтарук. – Займатися бджільництвом починала з нуля. Тонкощі професії переймала у знаних в Україні пасічників.
Нині у Марії Лайтарук 50 бджолосімей, планує завести понад сотню. Нині частину вуликів пасічниця утримує в лісі. Тут, каже бджолярка, екологічно чистий мед. Тут нема ріпаку, полів, оброблених хімікатами полів. Клієнти з задоволенням почали купувати цей мед.
Щоправда, не лише душевне задоволення отримує Марія Лайтарук від своєї справи. Вона ще й займається апітерапією. Навіть закінчила спеціальні курси. Із бджолиного підмору та прополісу виготовляє лікувальні настоянки. Спочатку, розповідає, пробувала «на собі». Діти, раніше схильні до застуди, тепер про неї і не згадують. А тепер на сеанси бджолотерапіївчащають знайомі родини.
Марія – особистість творча і багатогранна. Свій мистецький хист вона, звісно, проявляє і в бджолярській справі – із воску виготовляє свічки. Матеріал для виробів бере із вибракуваних стільників, які непридатні для використання. Свічки виготовляє у спеціальних силіконованих формах. Деякі з них робить сама.
Віднедавна вона почала вивчати штучне розмноження роїв. Жінка впевнена, що розвивати свою невеличку справу потрібно і в цьому напрямку.
Чи не важко жінці працювати на пасіці? Звісно, переносити вулики – це все-таки нежіноча справа. Тож цю роботу виконує чоловік Марії Юрій. Решту обов’язків подружжя розподіляє порівну. Жінка може все, жартує пані Марія: і мед качати, і рамки вощити. Єдине, каже, роботу треба свою любити.
Анна ЛЕГКА