Як повідомляють у пресслужбі Рівненської АЕС, на енергоблоці №4 у ході планово-попереджувального ремонту за допомогою стенду для інспекції та ремонту палива (СІРП) виробництва американської компанії Westinghouse вперше виконано інспекцію ядерного палива.
На 4 енергоблоці рівненської атомки провели унікальну роботу з ядерним паливом (ФОТО)
СІРП – це стенд для інспекції та ремонту палива, за допомогою якого проводяться планові інспекції ядерного палива на енергоблоках АЕС під час тривалих капітальних ремонтів без впливу на терміни планово-попереджувальних ремонтів. Використання стенду дозволяє виявляти та вилучати негерметичні тепловиділяючі елементи (ТВЕЛ) в тепловиділяючій збірці (ТВЗ). В рамках співпраці НАЕК «Енергоатом» із компанією «Westinghouse» у сфері диверсифікації ядерного палива вперше інспекцію було виконано у 2018 році на енергоблоці №3 Южноукраїнської АЕС під час ППР фахівцями електростанції та ВП «Атомремонтсервіс» (АРС), на балансі якого перебуває СІРП.
За словами заступника головного інженера РАЕС з ядерної та радіаційної безпеки Дмитрія Галкіна, згідно з умовою Держатомрегулювання, напередодні пуску енергоблоку №4 Рівненської АЕС, який наразі перебуває у ППР, необхідно було виконати обстеження двох ТВЗ. Для реалізації завдання 9 вересня у супроводі представників ВП «Аварійно-технічний центр» НАЕК «Енергоатом» СІРП було доставлено на майданчик РАЕС. Участь у роботах з інспекції та ремонту палива, окрім фахівців АРС, взяли спеціалісти електростанції – відділу ядерної безпеки (ВЯБ) та цеху з ремонту та техобслуговування реакторів (ЦРТР).
Напередодні застосування стенду на енергоблоці №4 Рівненської АЕС за короткий проміжок часу проведено значний обсяг підготовчих робіт щодо відповідності документації нормативним вимогам з метою адаптування стенду для проведення інспекції палива російського походження, яке сьогодні експлуатується на енергоблоках. Зокрема, розроблено низку документів – технічне рішення на впровадження СІРП, методики роботи зі стендом та комплексних випробовувань, програми дослідної експлуатації.
Основні роботи тривали впродовж чотирьох днів – з 11 до 15 вересня. СІРП було встановлено у басейн витримки енергоблоку №4, проведено комплексні випробування на імітаторі, а потім власне саму інспекцію двох ТВЗ. Як зазначив заступник начальника ВЯБ РАЕС Віктор Грабко, завдання полягало у тому, аби вийняти паливну касету і помістити в стенд, де виконується її візуальний огляд на наявність різних механічних пошкоджень, відсутність сторонніх предметів та вимірювання її геометричних характеристик (кривизна, скручування, вимірювання довжини тощо).
– Конструкція стенду є решітчастою, має вигляд чотирикутника. Всередину нього розміщується паливна касета. В стенд з різних боків, зверху та знизу вбудовані спеціальні пристрої, які дозволяють проводити вимірювання касети. Зокрема, зверху є пристрій для інспекції та ремонту палива, завдяки ньому можна зняти голівку з паливної касети. Є спеціальний пристрій, що при необхідності може виявити негерметичні ТВЕЛи в ТВЗ, витягти їх, взамін встановити спеціальний металічний стержень, а потім повернути голівку назад у вихідне положення, – прокоментував Віктор Грабко.
Як зауважив ДмитрійГалкін, комплексні випробування та перехід до дослідної експлуатації і, безпосередньо, обстеження ТВЗ пройшли успішно.
– Результати дослідження за допомогою СІРП підтвердили, що прямолінійність паливних касет достатня для їх подальшої експлуатації в активній зоні реактора, а також , що надалі з ними не виникне проблем під час транспортно-технологічних операцій. ТВЗ є працездатними, вони не втратили своїх функцій та властивостей. Позитивний результат інспекції – це дозвіл Держатомрегулювання на пуск енергоблоку №4 після його ППР, – підсумувавДмитрійГалкін. – Окрім того, підтверджено унікальність робіт – у майбутньому на цьому стенді є можливість інспектувати паливо як виробництва Westinghouse, так і російського походження, яке поки що використовується на РАЕС, а це у свою чергу, дозволяє значно заощаджувати кошти Компанії та підвищувати радіаційну безпеку в цілому .
За словами фахівців Атомремонтсервісу, процес відпрацювання всіх операцій був чітко спланованим. За участю керівництва РАЕС та представників АРС, ВЯБ, ЦРТР було створено спеціальний он-лайн чат, що дало змогу його учасникам бути в курсі всіх подій, відслідковувати цілодобово хід інспекції, вирішувати оперативно усі питання, що виникали. Також відзначено високий рівень готовності підготовчих робіт на енергоблоці №4 РАЕС та злагодженість дій персоналу, що сприяло реалізації інспекції раніше запланованих термінів.
Наразі СІРП перебуває у сховищі свіжого ядерного палива енергоблоків №№3,4 Рівненської АЕС. Невдовзі заплановано проведення його дезактивації, після чого на спеціальному 22-метровому транспортері обладнання буде доставлено на майданчик АРС.
На сьогоднішній день в «НАЕК «Енергоатом» діє нормативний документ СОУ-Н з використання СІРП. Згідно з ним щороку кожна АЕС буде подавати заявки щодо застосування стенду на своєму майданчику. Після їх розгляду буде розроблятись план робіт на наступний рік. Роботи з використання СІРП планується проводити на постійній основі.
Довідково: У 2010 році на енергоблоці №3 ЮУАЕС було завантажено в активну зону в режимі дослідно-промислової експлуатації паливо компанії Westinghouse. Однією з умов Держатомрегулювання було проведення щорічного контролю стану палива ТВЗ-W/WR протягом 4-х паливних циклів. З цією метою компанією Westinghouse був спроектований та виготовлений стенд інспекції та ремонту палива (СІРП). Використання даного стенду дозволяє досліджувати тепловиділяючі збірки (ТВЗ) і ТВЕЛ, а також отримувати додаткову інформацію про стан ТВЗ в період ППР. У листопаді 2014 року відповідальним підрозділом за експлуатацію СІРП, включаючи весь комплекс робіт з його освоєння і використання для інспекції та ремонту ядерного палива на всіх енергоблоках АЕС України, був визначений ВП «Атомремонтсервіс».
До слова, 4 енергоблок Рівненської АЕС знаходиться у відключеному стані впродовж останніх декількох місяців.
Читайте нас в Телеграмі:https://t.me/Rivne0362ua