Рівненський нардеп Соломчук: про кнопкодавство, «два патрона» і недоторканність (ІНТЕРВ'Ю)

Впродовж цього тижня тема нардепів зі «Слуги народу» обговорюється в усіх ЗМІ – як рівненських, так і всеукраїнських.

Починаючи від кнопкодавстварівненського мажоритарника Литвиненка, планування ним же «тусовки» в сесійній залі ВР і до ціни за кросівки Соломчука.

Втім, найбільше розголосу тема «Слуг» набула після публікації ВіталіємШабуніним блогу на сторінках «Українськоїправди» про те, що більшість«Слуг народу», в тому числі і рівненські, дослівно: «заблокували ліквідацю депутатської недоторканності».

Звичайно, багато хто із захопленням підтримав цей «хайп» і в мережі вже потягнулась ціла стрічка обурливих коментарів в сторону депутатів.

Але ж, зачекайте.

Закон про зняття депутатської недоторканності таки був прийнятий 3 вересня!

Тоді в чому сама суть проблеми?

Давайте розбиратись.

Річ в тім, що Шабунін досить вдало висвітлив те, що всі 44 нардепи від «Слуги народу» утримались від прийняття законопроекту №1009 (*а саме про «Вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства щодо народних депутатів», що мало на увазі прослушку та обшук обранців). Так насправді і було. Однак нюанс полягав у тому, що цей законопроект стосувався лише змін до кримінального законодавства.

Однак, подав він це так, неначе депутати проголосували за «скасування недоторканності», що є апріорі не так.

Наче з цим все зрозуміло, але оскільки до «Слуг» назбиралось досить багато запитань – ми вирішили поспілкуватись з одним із Рівненських нардепів – Дмитром Соломчуком.

Поговорили і про рішення про утримання від голосування, і про кросівки, і про кнопкодавів.

Доброго дня, Дмитро. На сьогоднішній день склалась така ситуація, що більшість ЗМІ після публікації Шабуніна буквально «налетіли» на тему того, що всі 44 «Слуги» утримались від прийняття законопроекту №1009. Це було співпадіння, чи стало груповим рішенням?

– Ні, чому відразу групове рішення.. Кожен депутат – це демократична особистість іголосує так, як хоче. Ми ж не знаходимось у, скажімо, Північній Кореї. Особисто я «утримався» через те, що сам законопроект потрібно доопрацювати. А те, що ЗМІ подають те, що «рівненські нардепи відмовились приймати депутатську недоторканність» – це все повна нісенітниця, бо рішення щодо зняття недоторканності було прийняте ще на першій сесії і всі про це знають.А конкретно цей законопроект до цього не має відношення – це стосується лише проведення кримінальних розслідувань і ще деяких моментів. А до самої «недоторканності» це не має жодного відношення.

Окей, з цим зрозуміло. А як щодо того, що ЗМІ оприлюднили фото та інформацію щодо вашого колеги – Литвиненка, який, цитую:
«домовлявся за п'янку просто під час сесії Ради»?

– Литвиненко взагалі класний мужик, відповідальний депутат.І скажу Вам наступне: на той момент сесія вже закінчилась і про це оголосили. Тоді просто було ще спілкування з депутатами, які свою думку висловлювали. Так, він переписувався. Навіть, досить так «душевно» написав.. «пшенична сльоза», чи як він там писав? «Два патрона в морозіловку слєзи пшенічной..» А що тут взагалі поганого? Я почитав і мені самому захотілось. А вам?сміється.

– Само собою.Окрім цього, торкнулись і теми Вашого взуття. В мережі вже жартують, що за таку ціну можна і «Жигулі» придбати.

В мене є і дорожче взуття, я люблю хороше взуття. А шо тут такого?

– Окей, повернімось до законопроекту №1009. Хотілось би глибше дізнатись причину утримання.

– Я Вам скажу, від цього Закону людям «масло на хліб» не намажеться. Воно для людей не міняє абсолютно нічого. От в нас були законопроекти про «збереження електроенергії», «вільне користування енергією» – але про це, чомусь, ніхто не говорить. А от тут, бачте, не сподобалось їм. Недоторканність.. Яка недоторканність? Вона була знята ще три тижні тому!
Тим більше, це було доповнення саме до кримінальних проваджень. До зняття недоторканності воно взагалі відношення немає. Повірте, я 38 років жив «доторканним», і, повірте, ще все життя таким і проживу. То я Вам так скажу: прийняли б ми той закон, чи ні – служби все одно можуть нас і прослуховувати, і переписку читати. Є Закон, чи немає. Для нас, по-суті, нічого й не зміниться. Але  в цьому законопроекті були моменти, які нам не сподобались. Ми будемо доопрацьовувати це питання з експертам, поспілкуємось з поліцейськими, ще з якимись діючими органами.. Уточнимо всі нюанси – і законопроект буде переголосований, питань немає! І, повірте, не всі закони будуть ось так відразу прийматись. Вони будуть постійно доопрацьовуватись, а вже тоді прийматись. Нам постійно закидають, що ми кнопкодавимо. Не в прямому сенсі, а в тому, неначе ми це робимо «по команді». Ні, Ви самі бачите – депутати читають закони, вникають, опрацьовують їх. З чимось не погоджуються. Думають, як буде краще – для населення, для бізнесу. Для всього. Ми читаємо закони. А не приймаємо їх «по наказу».

– Якщо вже дійшли до кнопкодавства.Випадок з Литвиненком – як так сталось? При цьому ж, усіма «Слугами» був укладений меморандум, згідно з яким кнопкодавство прирівнювалось би до здачі мандату.

– Так сталось, його вже попередили. Людина декілька днів працює, щось зайшло йому.. Зарплату на благодійність він віддасть. Ну, якщо він просто складе мандат – кому яка з того користь?Це буде користь лише для колишніх політсил, які будуть казати: «Ооо, одного вже вибили». Ми довго над цим думали. Можливо, Литвиненко і склав би його – він за мандат не тримається. Але який би з того був плюс для його округу – від Костополя до Березного чи Сарн? Тут потрібно думати не емоціями, мовляв: «Ох, як класно, ми його наказали». А про те, яку користь він може принести для свого округу. Людина буде працювати для цього, вибивати кошти, щось налагоджувати..
Чомусь на минулій сесії, коли 40 чоловік всього було і вони бухали в сесійній залі – всі ЗМІ мовчали про це. А тут – ну, помилився. Ну, нажав він ту кнопку.. Якщо це повториться – депутати будуть складати мандати.
Зрозумійте, ми працюємо щодня. Працюємо, читаємо це все. Комітети, з восьмої ранку вже засідають і до ночі. Люди напівсонні ходять. Ще ніколи Верховна Рада так не працювала. От навіть тоді, коли Литвиненко ту саму есемеску писав – там депутат виступав. Опозиціонер. І він сказав: «Та я взагалі в шоці. Бо те, що ви зробили за декілька тижнів – минула Верховна Рада не змогла за рік прийняти і змінити».