Сьогодні віряни Рівненщини згадують день мученицької смерті Предтечі

Усікновення голови Предтечі

Усікновення Іоанна Предтечі – це не просто церковне свято. У православ’ї це велике торжество, але яке не входить до числа дванадесятих свят. Це день мученицької смерті Іоанна Предтечі. Відзначається він на початку осені, а саме 11 вересня (за старим стилем це 29 серпня).

Усікновення глави Предтечі вважається саме святом, так як у християнстві мученицьку кончину завжди відзначають урочисто, адже по суті мова йде про перехід у вічне життя.

Зазвичай 11 вересня віруючі згадують всіх, хто коли-небудь постраждав за правду, адже Іоанн був саме таким: він помер заради істини.

Сталося це в 32 році нашої ери, під час бенкету у честь дня народження царя Ірода.

Відзначимо, незадовго до цієї події Іоанна посадили в темниці за те, що той відкрито засуджував вчинок правителя Галілеї, який кинув свою дружину заради Іродіади – дружини свого брата Філіпа.

Так ось, під час святкового бенкету донька Іродіади – Саломея – виконала танець, який так сподобався імениннику, що той пообіцяв падчерці все, що вона тільки забажає. Саломея ж вирішила порадитися з цього питання зі своєю матір’ю. За намовою матері вона попросила голову Іоанна Хрестителя.

Ірод не хотів вбивати Іоанна, однак правитель не наважився порушити свою обіцянку і відправив ката до в’язниці. А незабаром відрубану голову Предтечі принесли на бенкет, де поклали на блюдо і вручили Саломеї.

Така мученицька смерть Іоанна і послужила причиною для встановлення свята, яке набуло широкого поширення з початку V століття, коли блаженний Августин виголосив проповідь про Іоанна та його життя.

Іоанн – пророк, що передбачив пришестя Спасителя і хрестив його у водах річки Йордан. Відомо, що він жив у пустелі і вів там аскетичне існування.

Мабуть, у зв’язку з тим, що Хреститель був великим постником, а голову йому відрубали під час бенкету, у день його пам’яті прийнято дотримуватися строгого посту. Причому не важливо, на який день тижня випадає свято, постити слід навіть у неділю. Більш того, в цей день під забороною не тільки м’ясо і молоко, але і риба з морепродуктами.

У цей день також заборонялося вживати червоні плоди (помідори, червоні яблука), і червоні напої, в тому числі і вино. У свято не дозволялося брати у руки гострі предмети, в тому числі і ножі. Навіть хліб завжди було прийнято ламати руками.

Крім того, не допускалось варити щось: вважалося, що це загрожує «вареними», тобто млявими, думками. Шиття і в’язання також не віталися в день пам’яті Хрестителя.

Більш того, 11 вересня не можна співати і танцювати: інакше, за віруваннями наших предків, можна взяти на себе гріх Саломеї. Також в цей день не рекомендується стригтися і починати нові справи.

А ось хлопчиків, народжених в свято Усікновення глави Іоанна Предтечі, завжди було прийнято називати Іванами або Іоаннами. Наші прабатьки вірили, що таким чином можна вберегти дитину від негативної енергетики дня страти Хрестителя.