Відповідно до статті 1 Закону України «Про об’єднання громадян» об’єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод.
Поняття «громадське об’єднання» є ширшим і означає як громадські організації, так і громадські спілки. Громадська організація та громадська спілка є організаційно-правовими формами громадських об’єднань.
Дія Закону України «Про об'єднання громадян» не поширюється на релігійні чи кооперативні організації, об’єднання громадян, що мають на меті отримання прибутків, комерційні фонди, органи місцевого та регіонального самоврядування (зокрема, ради і комітети мікрорайонів, будинкові, вуличні, квартальні, сільські, селищні комітети), органи громадської самодіяльності (народні дружини, товариські суди тощо), інші об’єднання громадян, порядок створення і діяльності яких визначається відповідним законодавством. Особливості правового регулювання діяльності профспілок визначаються Законом України про профспілки.
Мета та завдання громадської організації та громадської спілки можуть бути однаковими. Основною відмінністю між цими формами є склад їхніх засновників. Утворити громадську організацію можуть лише фізичні особи, а громадську спілку – тільки юридичні особи приватного права.
Засновниками громадської організації можуть бути громадяни України, іноземці, особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах. Проте не всі юридичні особи можуть утворити громадську спілку. Засновниками громадської спілки можуть бути тільки юридичні особи приватного права.
Громадське об’єднання може здійснювати діяльність, маючи статус юридичної особи або не маючи такого статусу. Відмінність між ними полягає в обсязі прав і обов’язків.
Відповідно до Цивільного кодексу України, юридична особа – це організація, що має відокремлене майно, може від свого імені здобувати майнові й особисті немайнові права та обов'язки, бути позивачем і відповідачем у суді.
Таким чином, громадське об’єднання зі статусом юридичної особи набуває всіх ознак, характерних для будь-якої юридичної особи. Громадське об’єднання зі статусом юридичної особи на відміну від громадського об’єднання без такого статусу може:
– створювати відокремлені підрозділи;
– здійснювати підприємницьку діяльність;
– бути учасником цивільно-правових відносин;
– брати участь у здійсненні державної регуляторної політики тощо.
Разом з тим, на громадське об’єднання зі статусом юридичної особи покладено обов’язок ведення фінансової документації та звітування до відповідних контролюючих органів державної влади.
Процес державної реєстрації громадських об’єднань визначається положеннями Закону України «Про громадські об’єднання» та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Для досягнення успішного результату державної реєстрації громадського об’єднання зі статусом юридичної особи потрібно виконати декілька основних кроків. Зокрема, підготувати статут організації, враховуючи положення ст. 11 Закону України «Про громадські об’єднання» та ст. 133 Податкового кодексу України, а також провести установчі збори засновників.
Під час зборів громадського об’єднання потрібно оформляти протокол, вимоги якого передбачені ч. 2 ст. 9 Закону України «Про громадські об’єднання», серед них особливу увагу варто звернути на визначення найменування. Ключові вимоги до нього такі:
– складається з двох частин – загальної та власної назв. У загальній назві зазначається організаційно-правова форма громадського об’єднання («громадська організація», «громадська спілка»);
– викладається державною мовою. Громадське об’єднання може також викласти свою власну назву, поряд з державною мовою, іноземною мовою або мовою національної меншини;
– власна назва громадського об’єднання не повинна бути тотожною власним назвам інших зареєстрованих громадських об’єднань (для уникнення збігів варто перевірити інформацію Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань).
Протокол установчих зборів підписується головуючим (не обов’язково обраним головою організації) та секретарем зборів. Документи державному реєстратору треба подати упродовж 60 днів з дня проведення установчих зборів.
Чіткий перелік документів, які потрібно подати державному реєстратору для проведення державної реєстрації громадської організації зі статусом юридичної особи, визначений ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». До нього, зокрема, належить:
– заява про державну реєстрацію створення юридичної особи;
– відомості про керівні органи громадської організації;
– статут організації (прошитий, пронумерований та підписаний засновниками (учасниками) або уповноваженими ними особами);
– протокол установчих зборів разом з реєстром учасників;
– заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства – за бажанням заявника.
Сьогодні документи на державну реєстрацію громадських організацій зі статусом юридичної особи можна подати до Головних територіальних управлінь юстиції за місцем знаходження організації, місцевих центрів надання адміністративних послуг, а також місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Здійснити подачу документів можна особисто або через уповноваженого представника (подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження); поштою (справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена); он-лайн (програмне забезпечення досі не створено).
Державна реєстрація громадської організації зі статусом юридичної особи є безкоштовною та повинна тривати не більше 3-х робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації.
Через портал електронних сервісів за кодом-доступу, зазначеному в описі документів, можна отримати виписку та установчі документи громадської організації. При розгляді документів, поданих на реєстрацію, може бути прийняте одне з таких рішень:
– про державну реєстрацію;
– про зупинення розгляду документів;
– про відмову в державній реєстрації.
За матеріалами Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області
Довідково. Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою м. Рівне, вул. Кавказька, 7. Тел. (0362) 46-01-09, (067) 604-59-55 (цілодобово). Телефон безкоштовної гарячої лінії 0 800 213 103 (цілодобово).