В читальній залі обласної бібліотеки для молоді відбулася презентація книги «Чеські некрополі біля Дубна і не тільки» Чеслава Хитрого, члена Національної спілки краєзнавців, Національної спілки журналістів України, володаря звання «Заслужений для культури Польщі». Він написав та видав сім книг.
Восьма книга автора розповідає про історію переселення чехів на Волинь в 80-ті роки минулого століття та про події післявоєнних років, коли змушені були покинути Україну. Вони залишивши по собі добрий слід і вписали славну сторінку в історію нашого краю. За більш як 100років була створена потужна інфраструктура чеських поселень. Рівненська земля назавжди прийняла на вічний спочинок багатьох працьовитих і талановитих чехів. З часом цвинтарі стали занедбаними, а зовнішній вигляд пам’ятників дещо спотворився.
Ведуча заходу Ганна Копильців розповіла присутнім про пошукову краєзнавчу діяльність Чеслава Хитрого і наголосила на значному обсязі роботи.
Автор перший на Рівненщині дослідив чеські могили, зробив описи надгробків в Рівному та багатьох селах, де проживали чехи, сфотографував їх, склав перелік та видав вже другу книгу даної тематики. В ній наявні описи надгробків в селах Мирогоща, Молодаво, Семидуби, Страклів, Білогородка та Софіївка Дубенського, Уїздці та Гільча Здолбунівського, Вовковиї Демидівського району і Золотіївського цвинтарю в Рівному. Чеслав Хитрий розповів про задум підготовки та виходу книги, про матеріали, які лягли в її основу, про людей, які причетні до випуску цього видання. З виходом нової книги краєзнавця привітали Йосип Михальчин та інші представники чеської громади та щиро подякували за працю, яка допоможе краще пізнати історію Рівненщини, пройнятися повагою до етносів, які її населяють та сприятиме налагодженню духовного зв’язку між людьми різних національностей.
Вони зазначили, що книга Чеслава Хитрого – увіковічнення пам’яті померлих та добра згадка для нащадків, як чеських, так і українських, цінний довідник для краєзнавців та майбутніх поколінь. Чеські поховання − це наша історія, яку потрібно берегти як пам’ять про тих, хто жив на нашій землі.