Аналіз невиробничого травматизму свідчить про те, що більшість випадків сталися внаслідок порушення Правил поведінки громадян на залізничному транспорті. Зокрема, громадяни травмуються через ходіння по коліях та поряд з ними, перехід у невстановлених місцях, а також у безпосередній близькості перед рухомим складом, перебування людей на краю платформи. Серед інших причин травмування – ДТП на переїздах, перехід колії під вагоном, ураження електричним струмом, посадка й висадка на ходу поїзда.
Найбільше засмучує травмування дітей та підлітків. Серед основних причин – безвідповідальне ставлення до власного життя та необізнаність щодо правил безпеки на залізниці, зокрема поблизу контактної мережі.
Потенційними жертвами також стають меломани, які не розлучаються з навушниками навіть при переході через залізничні колії. Ще один фактор ризику, який призводить до трагедій, – екстремальне хобі зачеперів.
Попередити в майбутньому подібні випадки травматизму можливо за допомогою небайдужих ЗМІ, які підтримають залізничників щодо активізації роз’яснювальної роботи серед населення. Важливо донести до свідомості і дорослих, і підлітків, наскільки небезпечним є перебування біля залізничних об’єктів та рухомого складу.
На залізницях України постійно проводяться організаційно-технічні заходи щодо попередження нещасних випадків та травмування на залізничному транспорті. Серед них профілактично-роз’яснювальна робота з упередження травматизму на залізничному транспорті серед учнів шкіл, ліцеїв та коледжів, студентів вищих навчальних закладів, що розташовані в районах, прилеглих до залізничних колій та об’єктів по всій країні.
Також Укрзалізниця закликає дорослих відповідальніше ставитися до своїх батьківських та опікунських обов’язків: слідкувати за дітьми, розмовляти з ними та попереджати про небезпеку.