У Здолбунівській ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 відбулась Міжнародна наукова конференція «За вашу і нашу незалежність. Союз Петлюра - Пілсудський»

В історії стосунків України і Польщі були непрості сторінки, але 95 років тому був закладений фундамент партнерства двох народів. Два державники – Юзеф Пілсудський та Симон Петлюра у 1920 році уклали польсько-український союз. Цей договір став прикладом порозуміння і відкривав Україні шлях до Європи, хоч і не був реалізований. Науковці двох держав говорили про це на Міжнародній науковій конференції «За вашу і нашу незалежність. Союз Петлюра - Пілсудський», яка відбулась у Здолбунівській ЗОШ І-ІІІ ст. № 5.

Даний захід був організований РОО Культурно-просвітницьким центром Тадеуша Чацького. На конференцію прибули високоповажні гості, так польську делегацію представляли консул республіки Польща у Луцьку Беата Бживчи, директор «Центр діалогу Костюхнувка» Ярослав Гурецький, професора історії музею Ю.Пілсудського у Варшаві Кшиштоф Яблонка, представники групи реконструкційної польських легіоністів у складі трьох осіб. Окрім науковців, краєзнавців та істориків на заході були присутні представники влади: голова Здолбунівської райдержадміністрації Сергій Кондрачук, голова Здолбунівської районної ради Василь Тимощук та заступник голови Здолбунівської райдержадміністрації Микола Орлов.

Перед конференцією у фойє школи відбулося відкриття виставки “За нашу і вашу свободу! Союз Пілсудський – Петлюра”, присвяченої спільній боротьбі поляків і українців проти більшовицької Росії. З віталиними словами до присутних звернулись консул республіки Польща у Луцьку Беата Бживчи та голова Здолбунівської райдержадміністрації Сергій Кондрачук. Після урочистого відкриття заходу учасники конференції віддали шану видатному діячу української державності та поставили лампадки до меморіальної дошки Симону Петлюрі, що встановлена на фасаді школи.

Ще до початку наукових дебатів присутні мали можливість переглянули фільм присвячений польсько-українському військовому союзу і спільному походу для визволення Києва від більшовиків у 1920 році. Надзвичайно цікавими були виступи науковців як з польської так із української сторони. Варто зазначити, що паралельно відбувався й інший захід – старшокласники Здолбунівських шкіл та міста Дубно провели турнір юних істориків-краєзнавців, де почесним головою журі був заступник голови адміністрації Микола Орлов.

Дискусії учасників конференції були гострі, жваві, проте дружні, спрямовані на пошук того, що об’єднує. Сучасне життя вимагає нових підходів та продовження і розвиток наших спільних стосунків у європейській спільноті, бо наші два народи об’єднані спільною історією, ментальністю, а тепер ще й спільними героями, як Юзеф Пілсудський та Симон Петлюра. Зараз Україна є стратегічним партнером і приятелем Польщі, із яким можна і треба будувати майбутнє!

Покладання лампадок
Виступ Сергія Кондрачука