27 вересня 2012

Ведуча: Людмила Островська
Австрія - одна з небагатьох країн, здатних задовольнити смак найвишуканіших любителів вина, пропонуючи їм продукцію всіх типів і смакових якостей.

Дегустаційна карта:

Сучасна Австрія - лише частина того, чим вона була до Першої світової війни. Однак її серце, Нижня Австрія, де знаходиться столиця країни Відень, а Альпи спускаються в долину Pannonain, що простирається через Угорщину, дивує своєю різноманітністю земель. Тут є ґрунти, що складаються зі сланцю, пісковику, глини, гнейсу, суглинку і родючого лесу; голі поля і вічнозелені ліси, скелясті обриви над Дунаєм і спокійне дрібне озеро Neusiedlersee.

Перше враження, коли потрапляєш на виноградники Австрії, - величезна відстань між виноградниками. Багатовіковий досвід виноробів довів, що саме широка посадка дозволяє виноградній лозі отримувати оптимальну кількість сонця і тепла, а кореневій системі - вологу та всі необхідні речовини і мінерали. Цей великий досвід в Австрії закріплений законодавчо. З одного гектара виноградника обсяг врожаю не може перевищувати 6750 літрів вина.

Виноробна промисловість в Австрії зосереджена у східній та південно-східній частинах країни. Під виноградники в Австрії зайнято 55 000 га земель, які поділені на 4 головних виноробних регіони - Нижня Австрія (Niederösterreich), Відень (Wien), Бургенланд (Burgenland) і Штирія (Steiermark).

Нижня Австрія – основний виноробний регіон країни, під виноградники зайнято 32000 га сільськогосподарських угідь, що розкинулися від околиць Відня аж до кордонів з Чехією та Угорщиною. Тут виростає 58% винограду Австрії. Знаменитий цей регіон своїм «рейнським рислінгом».

Вина з Рислінгу Рейнського мають зелено-жовтий колір. У вин з більш зрілого винограду з'являються золотаві відтінки, що доходять до бурштинових. Рислінг Рейнський відрізняється широким спектром ароматів, що пов'язано з відмінностями ґрунтів і погодних умов. В ароматі можуть бути фруктові тони - персик, зелене яблуко, цитрусові, а у м'яких вин - тони абрикоса або ананаса. При дозріванні вина в букеті з'являються медові, мигдальні та ізюмні тони. У смаку  вин з сорту Рислінг Рейнський  характерна свіжість та повнота.

Грюнер Вельтлінер - популярний і плодоносний сорт, широко розповсюджений в Австрії (займає більше третини всіх виноградників країни). Вегетаційний цикл починається дуже рано, виноград визріває пізно. З нього виходять легкі та водночас повнотілі вина з пряним ароматом, які п'ють молодими. Вайнфіртель в Нижній Австрії - основна область обробки. У найкращих виноградниках з нього роблять вина пізнього збору з багатим екстрактом і високим вмістом алкоголю, наприклад, в Кремсталі, Кампталі і особливо в Вахау. Там цей сорт вирощується майже 100 років. Грюнер Вельтлінер в найкращому своєму варіанті  дає дуже тонкі вина, які придатні до тривалої витримки.

Цвайгельт - найбільш вдалий австрійський червоний сорт винограду, вина з якого відрізняються фруктовим букетом, оксамитовим тілом і виразним повним смаком.

http://www.winetime.ua/degustation/rivne/wines_of_austria_rivne/